Чи задумувалися ви про зміну базової олії? Не обов’язково повністю виключати соняшникову з раціону, просто додайте інші варіанти, радить нутриціолог на сторінках “НВ Style”.
Найпопулярніша олія в раціоні українців — соняшникова.Медичні ж дослідження говорять про зв’язок постійного вживання цієї олії і збільшення ризику смертності від ішемічної хвороби серця. Причиною є велика кількість жирних кислот Омега-6 в соняшниковій олії. Молекули Омега-3 дуже пластичні й гнучкі. Вони — ідеальна «їжа» для «найшвидших» органів, насамперед — серця і мозку. Омега-6 же, навпаки — загущують кров, уповільнюють обмінні процеси. Вони нам теж потрібні, але в своєму надлишку провокують запалення і атеросклероз.
Омега-6 також містяться в багатьох інших продуктах, з числа тих, що ми їмо кожен день. Крім того, Омега-3 і Омега-6 конкурують за засвоєння у нас в організмі — над їх розщепленням працюють одні й ті ж ферменти. Тому і оптимальний баланс цих жирних кислот найчастіше порушений. До речі, олія виноградних кісточок — це теж олія з переважанням Омега-6.
Тому чи не пора задуматися над зміною базової олії. Не обов’язково повністю виключати соняшникову з раціону. Дуже хороший нейтральний варіант, який варто додати в раціон, зокрема до салатів — оливкова extra virgin. Серед всіх олій вона містить максимальну кількість Омега-9.
Ще варіанти корисних олій для салатів, овочів, каш:
1. Льняна олія. Вона на 80% складається з Омега-3, тому має такий специфічний запах. Корисна для імунітету, активує роботу мозку, корисна для серця, судин, системи травлення, допомагає позбутися закрепів. Має маленький термін зберігання, оскільки швидко окислюється. Зберігайте в холодильнику і не використовуйте, якщо олія стала гірчити.
2. Кунжутна олія. Містить лецитин, який допомагає відновлювати клітини печінки. Допомагає регулювати рівень холестерину. А ще дуже багата на кальцій. Має приємний горіховий смак і запах.
3. Гарбузова олія — джерело вітамінів і мінералів. Я дуже люблю додавати її в каші й салати. Стимулює імунітет, підвищує захисні властивості організму, покращує моторику кишечника і жовчовивідних шляхів, уповільнює процес старіння, допомагає регулювати вуглеводний і ліпідний обміни. Навіть сприяє поліпшенню репродуктивної функції у чоловіків.
На цьому варіанти олії не завершуються. Головне правило — не нагрівати сирі олії. Інакше вони швидко окислюються і стають канцерогенними.
Пам’ятайте: здорове харчування полягає в максимальному розмаїтті.
Обговорення