Кременецький краєзнавчий музей отримав цінні експонати, пов’язані з життям та діяльністю Романа Бжеського — видатного діяча Української революції 1917–1921 років, історика, публіциста та ідеолога українського модерного націоналізму. Передача відбулася завдяки зусиллям професора Ірини Скакальської та журналіста Андрія Гайдамахи.
Хто такий Роман Бжеський
Роман Бжеський у 1920-х роках приїхав до Кременця, де активно співпрацював із товариством «Просвіта». Він займався популяризацією української книги, проводив таємні лекції з історії України, українознавства та патріотичного виховання молоді. За свою діяльність він був заарештований і потрапив до польського концтабору Береза-Картузька.
Протягом свого життя Роман Бжеський працював з такими видатними діячами, як Улас Самчук, Дмитро Донцов, Борис Козубський. Його науковий спадок включає дослідження творчості Лесі Українки, Тараса Шевченка, Івана Мазепи, Миколи Хвильового та багатьох інших.
Нові надходження до музею
Серед переданих до музею речей — особиста вишиванка, чорнильна ручка, печатка, документи, книги, посмертна маска Романа Бжеського та її копія. Ці предмети раніше зберігалися в приватній колекції Андрія Гайдамахи — відомого журналіста, редактора і колишнього керівника київського бюро «Радіо Свобода».
«Ці предмети значно доповнять нашу музейну експозицію, розповідаючи відвідувачам про українську політичну еліту 20-х років ХХ століття у Кременці. Зокрема, в нас тепер є ще одна унікальна сорочка, у якій Роман Бжеський зафіксований на кількох відомих світлинах», — зазначив директор музею Андрій Левчук.
Спільна робота дослідників
Значну роль у передачі експонатів зіграли наукові дослідження професора Ірини Скакальської, яка активно вивчала діяльність Романа Бжеського. Ця співпраця стала важливим кроком у популяризації української історії та політичної думки.
Надходження нових експонатів підкреслює вагомість збереження історичної спадщини, адже кожен предмет відкриває нові сторінки історії боротьби за незалежність України.
Раніше ми писали про те, що спадок Андрея Шептицького обговорили у краєзнавчому музеї Тернополя.
Спадок Андрея Шептицького обговорили у краєзнавчому музеї Тернополя
Обговорення