Навколо фільму «Волинь» польського режисера Войцєха Смажовського, в якому знялися актори тернопільського драматичного театру імені Тараса Шевченка продовжуються дискусії.
,Нещодавно, депутати Тернопільської облради вирішили не виділяти місцевому драмтеатру 444 тисячі гривень надбавки за статус академічного.
В обласній раді з цього приводу відбулося засідання робочої групи на якій були присутні також актори. Під час засідання комісії актори, які знялися у фільмі «Волинь» розповіли, що коли проходили кастинг не знали, що фільм викличе такий резонанс. Режисери розповідали, що стрічка про кохання між полячкою та українцем. Це вже в кінцевому результаті фільм вийшов антиукраїнським. Актори, які зіграли ролі у стрічці запевняють, зараз вони шкодують про зроблене.
Це була історія окремо взятого села, як я це розцінив тоді. Чи могла бути така історія чи ні, ну художній твір, я його так сприймав як художній твір, що з цього робиться, зараз бачу, такі політичні пристрасті, навколо нього вирують, я в 14-му році і передбачити цього не міг. Зараз шкода, що так сталося, але одне єдине прошу, глядачі, не засуджуйте нас – зазначив Олег Кирилів, який зіграв роль у фільмі «Волинь»
– Я виконувала роль жінки-акушерки, яка двічі рятує головну героїню – полячку. Не вбиває, а рятує. Ціною життя мого сина-українця, в якого закохана головна героїня, тому що його вбивають через неї і другий раз, практично власним життям рятую цю дівчину. Я ніколи не могла подумати, що моя роль викличе такі негативні емоції і я особисто прошу пробачення в свідомих українців, за те, що можливо, якимось чином, образила. – розповіла Ірина Складан, яка знялася у стрічці «Волинь».
Члени депутатської комісії запевнили, що своїми діями прагнули конструктивного діалогу з акторами. Претензії у посадовців є виключно до змісту фільму. До того ж зазначають: кінцівки фільму актори не могли передбачити. А сценарій змінювали ще протягом знімального часу
Голова постійної комісії обласної ради з питань духовності, культури, свободи слова, інформації та розвитку громадянського суспільства Михайло Тимошик зазначив: «Наші дії – це реакція на коментарі з цього приводу. Таким чином ми висловили свою громадянську думку. Актори стали просто заручниками цієї ситуації. Через ці зйомки страждає весь театр. Кінцеве рішення таке: є ситуація, проблема, громадський осуд і ми мусимо на це відповідно реагувати.»
Виконувач обов’язків керівника театру Борис Репка, підтримуючи колег, провів аналогію із суспільною реакцією на фільм Єжи Гофмана «Вогнем і мечем», у якому збірний образ українців теж важко назвати гідним. Тим не менш, актор Богдан Ступка, який зіграв у фільмі Богдана Хмельницького, став героєм України, а режисеру стрічки відкрили меморіальну дошку у Тернополі. На думку Бориса Репки, час покаже якою насправді є кінострічка «Волинь». До слова, він зауважив, що недофінансування посадових окладів акторів – помилка, яку депутати повинні виправити.
Аліна Кондрюк
Обговорення