За даними Української міжбанківської асоціації учасників платіжних систем, у 2015 році через шахрайські дії через інтернет люди втратили 51 млн. грн., а в 2016 – 275 млн. грн.
25% від усіх злочинів на Тернопільщині займають шахрайства, щодня до поліції звертаються люди по кілька разів, в середньому є від двох до п’яти випадків, про це сьогодні, 6 лютого, на прес-конференції розповів заступник начальника управління кримінального розшуку ГУНП у Тернопільській області Михайло Шмиглик. За 2016 рік в області зафіксовано 535 шахрайств, 178 з яких направлені до суду.
– Цього року вже зареєстрували 103 шахрайства, що стосуються банківських операцій, зокрема, через «Ощадбанк», – зазначає Михайло Шмиглик. – Переважно шахраї діють за такою схемою: громадянину на телефон приходить смс-повідомлення, що його картка заблокована. У повідомленні вказано номер, за яким слід звернутися, щоб уникнути втрати коштів. Коли людина телефонує, вважаючи, що спілкується з представником банку, то розповідає всю інформацію, що стосується картки – її номер, код, CVV-код, а цього робити в жодному разі не можна, бо інакше втрати коштів не уникнути.
Правоохоронці зазначають, що це не єдиний вид шахрайства, популярними в області є шахрайські схеми на кшталт «Ваш син потрапив у ДТП», продавання меду, зняття поробів, допомога від працівників соціальних служб тощо.
– Популярним шахрайством є продаж товарів через інтернет, коли людина за товар, який вона хоче придбати, перераховує кошти, а товару не отримує, – каже Михайло Шмиглик. – Або ж обманюють людину, яка продає товар, підсилаючи псевдопокупця і надсилаючи «пусте» смс-повідомлення про те, що кошти надійшли на рахунок, а людина, бачачи цю інформацію, віддає товар.
На 38-му році життя несподівано помер відомий священик із Тернопільщини
За словами начальника філії обласного управління «Ощадбанку» Ярослава Соляра, проблема в тому, що людина сама надає вичерпну інформацію про картку і тоді шахраї знімають з неї кошти.
– Є кілька застережливих заходів, які допомагають уникнути великих втрат, але найважливіша порада – в жодному випадку, нікому і ніколи не розголошувати даних по картці, – застерігає Ярослав Соляр. – Завжди потрібно перевіряти інформацію, що стосується рідних, які нібито потрапили в біду, а якщо ви вже потрапили «на гачок» шахраїв, то слід негайно заблокувати картку, зателефонувавши на офіційний номер контакт-центру, який є на звороті пластикової картки.
У поліції зазначають, що якщо тенденція із шахрайством збережеться на наступний рік, то кожен 30 українець стане об’єктом шахрайських дій. Наразі у Верховній Раді внесли законопроект про посилення відповідальність за шахрайські дії з фінансовими ресурсами, а «Ощадбанк» підписав угоду з обласним управлінням поліції, у якій передбачена тісна співпраця, щоб якомога швидше затримувати шахраїв.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Обговорення