Ім’я Майка Тайсона до сьогодні залишається самим впізнаваним серед колег у спорті. Цей американський боксер-важкоатлет є багаторазовим володарем чемпіонських титулів і найстрашнішого удару по силі ударів в історії, а також чемпіоном світу в хевівейті. Своїй успішній кар’єрі легенда світового боксу завдячує не лише професійним тренерам, але й українці Камілі Іващук з Тернопільщини, що стала його мамою.
Майк Тайсон та американський тренер Каса Д’амато
Чи не кожен любитель спорту знає про Майка Тайсона. У минулому він успішний спортсмен, абсолютний чемпіон у вазі та наймолодший боксер, що здобув чемпіонське звання за версіями WBC, WBA і IBF. Та мало хто, насправді знає про те, що хлопець виховувався українкою Камілою Іващук. Вона стала для “зірки” другою мамою. Майк змалечку бачив кримінальне середовище. Він навіть був його співучасником. До 13 років хлопця заарештовували більше 30 разів. У 13 років майбутня зірка боксу потрапила американського тренера Каса Д’амато.
Чоловік брав під опіку хлопчиків з неблагополучних сімей і докладав зусиль, щоб зробити з них гідних спортсменів. Його вихованцями, окрім Тайсона, були ще Хосе Торрес та Флойд Патерсон. Зал для тренування він влаштовував просто на горищі в поліцейському відділку. Потрапивши до Каса Д’амато, Майк Тайсон показав себе як здібний учень. Йому з легкістю давалися тренування.
“Друга мама” для Майка Тайсона Каміла Іващук
Дружиною американського тренера Каса Д’амато була емігрантка з Галичини Каміла Іващук. Він познайомився із жінкою після Другої Світової війни, у 1945 році. Цікаво, що в офіційному шлюбі пара ніколи не була. Так склалося, що українка замінила хлопчику маму та стала його опорою в житті та професійній кар’єрі. У Тайсона була рідна мати. Її звали Лорна Сміт, проте рідним сином вона ніколи не цікавилася. Каса Д’амато поселив хлопця у своєму будинку. Він разом із Камілою займалися його вихованням.
Батьки Каміли Іващук, Настя і Гнат Іващуки, ще перед початком Другої Світової війни емігрували з Тернопільщини до США. Пізніше подружжя змінили своє прізвище на американське “Евалд”. Евалди мешкали за 160 км від Нью-Йорку. Там молода Каміла познайомилася з тренером Каса Д’амато. Він був італійцем. Все життя, попри те, що пара не була одруженою, вони були один одним вірними компаньйонами. Каміла підтримувала чоловіка. У них не було дітей, окрім Майка Тайсона, якого вони вважали за свого сина. А хлопець вважав Камілу своєю “білою мамою”. Всі вихованці Д’амато мешкали разом із тренером і його дружиною в їх будинку.
Каміла була домогосподаркою. Вона опікувалася вихованцями свого чоловіка, як власними дітьми. У домі існували правила та обов’язки. Їх повинні були дотримуватися всі члени. Українка була строгою, любила порядок і дисципліну. Та до хлопчиків вона ставилася дуже лагідно. Займалася їх освітою, вихованням і завжди частувала смачненькими стравами. До Майка Тайсона жінка мала дещо “материнські” почуття. У 1981 році було прийнято рішення офіційно усиновити хлопчика, що був теж не проти. Жінка дозволила називати її просто “мамою”. Каміла була поряд з боксером у часи його злетів та падінь.
Коли ж розпочалося становлення спортивної кар’єри сина, Каміла та Касо були поряд. Вони разом із хлопцем святкували перемоги. На жаль, побачити тренеру та прийомному батьку Д’амато те, як у минулому його вихованець здобув тріумф у боксі не вдалося. Та Каміла була поряд. Навіть тоді, коли спортсмен переживав не найкращі часи. Це і розлучення, важкий психологічний стан і вживання заборонених речовин.
Обговорення