Бізнесмен Сергій Токарєв розповів про те, як повинна формуватися культура гендерного паритету в IT-галузі України
За довгі роки праці в IT-галузі підприємець Сергій Токарєв спостерігав за однією закономірністю: багато блискучих технологічних рішень було створено саме у тих командах, в яких кількість жінок та чоловіків була однаковою. На жаль, сформувати такий ефективний союз для українського бізнесу нелегко, оскільки айтішниць у нашій країні не вистачає.
Насправді починаючи з 2010-х років жінок в ІТ стало втричі більше – наразі це приблизно 25% від загальної кількості спеціалістів. Третину керівних посад у галузі займають саме жінки. Але цього, на думку підприємця, замало. Найчастіше дівчата не наважуються вступати до технічних вишів або вивчати програмування на курсах, тому що натрапляють на стіну гендерних упереджень.
Як вважає Сергій Токарєв, ці проблеми починаються змалечку. Коли маленька українка приходить у школу й помічає у себе здібності до математики, фізики або інформатики, її переслідує міф, що «точні науки не для дівчат», – і це при тому, що середній бал у тій же математиці однаковий в учнів обох статей. Школярка живе з думкою, що повинна бути гуманітарієм, і цей вибір їй нав’язує її ж оточення: батьки, вчителі, друзі.
Але припустимо, родичі підтримали її пристрасть до точних наук. Випускниця вступає до технічного вишу на програміста, проте тут на неї чекають нові неприємності: нерозуміння та глузування викладачів та однолітків. Навіть сьогодні є люди, які можуть назвати «жінок нікчемними айтішницями» або заявити, що «вони йдуть в ІТ, задля пошуку заможного чоловіка».
Закінчивши ВНЗ, жінка йде на роботу у технологічну компанію, мріючи про успішну кар’єру, але там на неї чекають нові забобони: ті ж самі розмови про «пошук багатого чоловіка» або ствердження, що «робота їй ні до чого, адже скоро вона піде у декрет».
Сергій Токарєв бачить у гендерних стереотипах велику проблему, адже саме через них дівчата мають сумніві щодо своїх навичок та бояться йти в ІТ. Як наслідок, зростає гендерна нерівність, що у свою чергу призводить до дефіциту спеціалістів для цілої галузі. Зараз на біржі дійсно спостерігається нестача кадрів у таких напрямках, як data science, кібербезпека та штучний інтелект.
Щоб виправити таке положення речей, Токарєв разом із партнерами почав створювати проекти, завдяки яким жінки зможуть позбутися стереотипу, що технічні спеціальності не для них.
Одним з таких проектів став STEM is FEM – освітня ініціатива, яку спрямовано на залучення дівчат у STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Саме тут у них є можливість відвідувати заходи, на яких вони будуть отримувати знання про професії галузі, спілкуватися з однодумницями та налагоджувати контакти з представниками та представницями ІТ-бізнесу.
«У STEM is FEM у дівчат є можливість познайомитися з різними спеціальностями й власними очима побачити жінок, які пройшли через ті самі перешкоди, що й теперішні школярки, але все одно досягли успіхів у кар’єрі», – пояснює Сергій Токарєв.
Наприклад, у рамках STEM is FEM було організовано виставку картин «Наука – це вона», яка присвячена видатним українським жінкам-вченим. Героїнями арт-проекту стали українки, які зробили великий вклад у розвиток ІТ. Це Катерина Ющенко, яка написала один із перших у світі язиків програмування високого рівня, та Ольга Перевозчикова, яка координувала розробку державних стандартів із програмування в Україні.
Теорія мусить підкріплюватися практикою, саме тому проект STEM is FEM запустив онлайн-курси з ІТ для дівчат-підлітків, де можна послухати лекції від справжніх спеціалісток галузі та спробувати себе у декількох напрямках. Теми занять – Data-Driven Web App, App Prototyping і Machine Learning. Ця ініціатива безкоштовна, а втілити її у життя допомогли освітня організація Empowerment Lab і розробник корпоративного софту Oracle.
Ще один проект, який було створено за участі Сергія Токарєва, пов’язаний з вищою освітою. Йдеться про український ІТ-ВНЗ SET University, у планах якого є видача стипендій для студенток. У 2022 році заклад організував курси з кібербезпеки, і приблизно 30% серед всіх учасників – дівчата, що ще раз підтверджує тезис, що точні науки цікаві жінкам.
Нарешті, потрібно підтримувати дівчат і на їхньому професійному шляху. Це стало можливим завдяки ініціативі AI House, авторами якого стали Сергій Токарєв і його бізнес-партнери. Проект було створено для усіх представників галузі. Серед головних цілей – популяризація штучного інтелекту та машинного навчання, якісне покращення української системи освіти в ІТ і формування екосистеми, в якій головну роль відведено вивченню високих технологій.
Підприємець впевнений, що подібні проекти у комплексі будуть надихати школярок і студенток, мотивуватимуть їх для розвитку у STEM. Якщо говорити про ІТ, важливо не тільки збільшити кількість жінок у цій сфері, а й сформувати культуру гендерного паритету.
«Кожна школярка, яка цікавиться програмуванням і не отримує підтримки зараз, – це сприяння до нерівності, дефіциту кваліфікованих кадрів і втрат прибутків для компаній та економіки країни», – зауважив Сергій Токарєв.
Обговорення