Сигарети — це найпоширеніші тютюнові вироби, які можна купити практично в будь-якій точці світу. Для сучасної людини сигарети є настільки звичною річчю, що мало хто замислюється про те, як та коли вони виникли. Проте історія сигарет дуже цікава та багата на події, тому точно варта уваги. Тож розповідаємо, як та коли виникли сигарети, як вони змінювалися з плином часу та що вплинуло на їхню еволюцію.
Відкриття тютюну
Усе почалося з відкриття тютюну. Відомо, що у сучасному вигляді ця рослина сформувалася приблизно за 6 тисячоліть до нашої ери, а перші зображення курців, знайдені у древніх храмах Центральної Америки, датуються 1000 р. до нашої ери. Індіанці приписували цій рослині цілющі властивості та застосовували її як болезаспокійливий засіб. Також вони вірили, що вдихання тютюнового диму дає змогу спілкуватися з богами, тому використовували тютюн під час проведення релігійних ритуалів.
Поширення тютюну за межі американського континенту розпочалося наприкінці XV ст., коли мореплавець Христофор Колумб відкрив Новий Світ. Історики кажуть, що Колумб, отримавши тютюнове листя у подарунок від туземців, не оцінив його та просто викинув. Проте кілька членів експедиції стали свідками ритуального куріння індіанцями скрученого тютюнового листя, зацікавилися цим процесом і привезли рослину до Європи.
Поширення у Європі
Незважаючи на те, що інквізиція засуджувала курців тютюну та звинувачувала їх у зв’язках із дияволом, іспанці та португальці продовжували привозити листя та насіння цієї рослини до Європи.
Поширенню тютюну у Старому Світі сприяли й відомі державні діячі. Наприклад, у 1561 році французький посол у Португалії Жан Ніко привіз тютюн до Франції та порекомендував його як ефективні ліки проти мігрені. Новий засіб дуже сподобався королеві-матері Катерині Медічі, а також великому магістру Мальтійського ордену, тому незабаром вживати тютюн почало багато французів.
Невдовзі нову культуру почали вирощувати в Англії, Бельгії, Іспанії, Італії та Швейцарії. Завдяки розширенню торгових зв’язків тютюн потрапив до різних регіонів Азії.
Наприкінці XVI ст. англійський аристократ сер Волтер Релі заснував колонію на території Америки та назвав її Вірджинією. На нових землях були створені плантації та розпочалося вирощування тютюну. На честь цієї колонії було названо один із найпоширеніших його сортів.
Поява перших цигарок
Під час Кримської війни у середині XIX ст. солдати загортали тютюн у шматки газет або паперові гільзи, що залишалися від пороху, створюючи щось на кшталт сучасних сигарет. Звичай курити самокрутки згодом поширився і серед цивільного населення, проте у тютюнових крамницях сигарети, скручені вручну, на той час були дуже дорогими.
Автоматизація виробництва
Масове виробництво тютюнових виробів було організовано у кінці XIX ст., коли американський винахідник Джеймс Альберт Бонсак створив машину для виготовлення цигарок. Винахід Бонсака здійснив справжню революцію у тютюновій індустрії та сприяв її активному розвитку.
Розквіт тютюнової промисловості
У період з кінця XIX ст. до середини XX ст. тютюнова індустрія пережила стрімкий розвиток, що вплинуло як на економіку, так і на культуру багатьох країн. Сигарети активно рекламувалися за допомогою преси та кінематографу. Героями реклами тютюнових виробів ставали відомі актори та спортсмени, завдяки чому куріння асоціювалося з мужністю, елегантністю та високим соціальним статусом. Такий успіх призвів до того, що тютюнова промисловість стала однією із найприбутковіших галузей. Виробники відкривали нові фабрики, розширювали асортимент та експортували свою продукцію по всьому світу. Деякі компанії, засновані в той час, згодом стали транснаціональними корпораціями.
Сигарети у сучасному світі
У наш час тютюнова промисловість є високотехнологічною галуззю з автоматизованим виробництвом. Компанії працюють у глобальному масштабі, адаптуючи продукцію до різних ринків. Виробники активно використовують останні технологічні новинки та враховують усі вимоги споживачів.