На початку травня дитяча письменниця, казкарка, видавчиня, членкиня Національної спілки письменників України, голова ГО «Творчий простір ОРЕЛІ», лавреатка конкурсу «Жінка року 2013» та інших Ірина Мацко отримала нагороду «Золотий письменник», а також презентувала в Києві та в Тернополі свою нову книжку «Героїчні казки», що вийшла у видавництві «Vivat». До видання увійшли казки про Залізного генерала, Лицаря світла, Пташку зі сталі, Наву та інших. Придбати новинку можна на сайті https://vivat.com.ua/product/heroichni-kazky/.
Ми поспілкувалися з пані Іриною про її нещодавній візит в Україну, про нагороду і презентації «Героїчних казок», адже наразі письменниця живе і працює в Польщі.
– Чим Вам запам’ятався травневий візит в Україну?
– Це був дуже насичений подіями період, а саме 1,5 тижні, які минули як мить. За цей час вдалося побувати в Києві на «Книжковій країні», провести там дві зустрічі, у Тернополі вдалося аж чотири заходи провести. І, звичайно, посвяткувати Великдень!
– Чим особлива Ваша нова книжка «Героїчні казки»?
– «Хто забуває минуле, той не вартий майбутнього» – справедливість цього вислову перевірена часом. Героїчні казки – це казки-притчі про наших справжніх людей, воїнів, наших героїв, які виборювали та досі виборюють нашу свободу від ворога. Це так званий сучасний епос. Колись наш народ оспівував у думах, баладах, історичних піснях та легендах Марусю Богуславку, Козака Голоту, гетьмана Сірка, козака Залізняка тощо.
Основний пафос дум — оспівування подвигів українського народу. Герої таких дум як «Втеча трьох братів із города Азова», «Отаман Максим Старий», «Іван Богун», «Хмельницький та Барабаш», «Олекса Попович» стали вже загальновідомими символами боротьби за краще майбутнє українського народу. Колись їх співали та переказували кобзарі, зараз ми можемо їх читати із дітьми, передаючи їм знання про подвиги, битви та події визвольної боротьби. Сюжети нашої минувшини, оспіваних народних піснях та думах, невмирущі, вічні. Завдяки їм віковий досвід народу й досі передається з уст в уста наступним поколінням.
– Де Ви презентували це видання? Які особливі гості були на презентаціях?
– Перша презентація відбулася у Києві у книгарні видавництва «Vivat». Вона була досить камерною, оскільки основні події того дня відбувалися на «Книжковій країні», а відстані у Києві досить великі. Але це була дуже змістовна та тепла зустріч-спілкування із виконавчою директоркою БФ «Бібліотечна країна» Люсьєною Шум, яка була модераторкою зустрічі, мамою загиблого героя Андрія Суботіна Людмилою Суботіною. Про велике кохання Андрія із Валерією Карпиленко «Навою» у збірці є казка «Птах Любові». Також на зустрічі була Юлія Паєвська «Тайра», якій я із великою шаною подарувала книжку.
– Чи стала для Вас несподіванкою нагорода в Києві?
– Мені було дуже приємно отримати цю нагороду, адже це якийсь певний підсумок, рубіж, кількісний показник. Звісно, для кожного автора важливішим є якісний показник і я дуже сподіваюся, що читачам цікаві й потрібні мої твори.
– Чим тернопільські презентації відрізнялися від столичних?
– У Тернополі їх було аж чотири. Першою була зустріч із учнями школи №10 на запрошення директора навчального закладу Андрія Газилишина, дві наступні були: у бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля» та у стінах мого рідного вузу – ЗУНУ, який я закінчила 24 роки тому. Це була дуже хвилююча зустріч, адже на ній був присутній професор, учасник російсько-української війни та мій викладач історії України Микола Лазарович. Приємно, що книжки йому сподобалися і дуже вдячна за теплі слова щодо моєї творчості. І ще одна дуже затишна і, навіть, родинна зустріч відбулася в книгарні «Є». Промодерувала розмову медійниця й продюсерка Зоряна Биндас. Зустріч відвідала матір одного з героїв «Героїчних казок» Михайла Діанова – Ірина Діанова.
– Що в найближчих творчих планах?
– Планів дуже багато, тільки як на мене рухаються вони дуже повільно через щоденні справи, поїздки. У планах дописати те що «горить», тоді пописати те, що давно вже лежить і втілити свіжі ідеї, які щодня приходять в голову!
– Коли знову приїдете в Україну?
– Дуже сподіваюся, що це буде вже скоро, адже книжки і «Легендарна Україна. Історії вільних», і «Героїчні казки» ще майже не презентовані в Україні, а книжку легенд вже готуємо другий наклад.
Розмовляла Леся Заморська.
Обговорення