За словами глави українського уряду, під цей закон потрапляє вся вертикаль української влади. Для виконання цього документа прем’єр доручив створити комісію з перевірки діючих членів Кабміну та заступників міністра, а також всіх керівників органів центральної виконавчої влади на предмет відповідності закону України про люстрацію.
Також прем’єр доручив Міністерству юстиції невідкладно сформувати єдиний державний реєстр осіб, щодо яких Прикладом люстрація, а керівникам центральних органів виконавчої влади невідкладно створити комісії з люстрації в кожному міністерстві.
Також, за словами Яценюка, буде створена громадська рада з люстрації при Міністерстві юстиції.
Нагадаємо, Верховна Рада України 16 вересня з третьої спроби прийняла закон “Про очищення влади”.
Під люстрацію потраплять люди Януковича, силовики і терористи
Під закон про люстрацію потрапляють особи, які займали вищі пости в судновій та виконавчій владі при Вікторі Януковичу, сепаратисти і керівники силових відомств часів Майдану.
Однак, дія закону не поширюється на осіб, які займають виборні посади (президент, депутати, судді КСУ тошо).
Відповідно до закону пройти перевірку зобов’яжуть всіх, хто планує зайняти держпосади, і всіх, хто вже їх займає.
Організувати перевірку тих, хто вже займає виборну посаду або на неї претендує, повинна буде Центральна виборча комісія.
Відповідно до закону, пройти перевірку не зможуть ті, хто:
1) займав найвищі державні посади виконавчої та судової влади з 25 лютого 2010 року до 22 лютого 2014 року;
2) займали відповідну посаду в період з 1 грудня 2013 року по 22 лютого 2014 року і не були в цей період звільнені за власним бажанням з органів держвлади (поширюється на керівників територіальних підрозділів МВС і СБУ);
3) співробітники МВС, прокуратури та СБУ, слідчі органів досудового розслідування, дізнавачі, оперативні працівники, інспектори, які проводили слідчі та оперативні дії щодо учасників акцій громадянського протесту і масових заходів у період з 25 лютого 2010 року до 22 лютого 2014 року;
4) держслужбовці та посадові особи місцевого самоврядування, які якимись діями або бездіяльністю намагалися перешкодити або перешкоджали реалізації конституційного права громадян на зібрання і протест;
5) особи, які співпрацювали зі спецслужбами інших держав як таємні інформатори чи помічники в оперативному отриманні інформації, встановленому в судовому порядку;
6) особи, які закликали публічно до сепаратизму, порушення територіальної цілісності і суверенітету України, розпалювали міжнаціональну ворожнечу.
Крім того, під люстрацію потраплять особи, що займали керівні посади в партійних і силових відомствах СРСР, будь-яким чином причетні до КДБ тощо.
Обговорення