Протягом 2023 року найбільшу кількість законопроєктів серед нардепів зареєстрував скандальний нардеп від “Слуги народу” Георгій Мазурашу, але відсоток “прохідності” його ініціатив серед лідерів подачі найменший.
Водночас найбільший відсоток законопроєктів, які стали чинними актами, у голови фінансового комітету від “Слуги народу” Данила Гетманцева, голови комітету соціальної політики Галини Третьякової та голови підкомітету з питань інформполітики Євгенії Кравчук. Про це йдеться у підсумковому аналізі Руху ЧЕСНО законодавчої роботи нардепів та Верховної Ради за 2023 рік.
Крім того, у Верховній Раді є 11 нардепів, які протягом року не подали або ж не поставили підпис під авторством жодного законопроєкту чи постанови. Переважно це депутати від забороненої проросійської партії ОПЗЖ. А у кількох нардепів взагалі немає жодної ініціативи протягом двох останніх років.
Саме народні депутати є ініціаторами переважної більшості законодавчих змін, адже їх кількісно більше. Крім того, саме парламент є найвищим та єдиним органом законодавчої влади, що вповноважений ухвалювати закони. Саме тому переважна більшість поданих нардепами ініціатив колективні, винятками є організаційні питання від голови ВРУ Руслана Стефанчука. Також реєструють особисті ініціативи президента Володимира Зеленського та очільника Кабміну Дениса Шмигаля.
Законодавчі ініціативи нардепів, президента та Кабміну досить суттєво різняться за рубриками, що також є логічним, зважаючи на визначені Конституцією та законами повноваження. Так, наприклад, президент Володимир Зеленський протягом 2023 року подав найбільше ініціатив, які стосувались міжнародних угод, на другому місці безпека та оборона, на третьому — ініціативи щодо державного будівництва.
Відсоток “прохідності” (відсоток зареєстрованих законопроєктів, які стали чинними актами — ред.) ініціатив президента найвищий серед ініціаторів — 86%, що також очікувано, адже вони переважно стосуються міжнародних угод та питань безпеки, які зараз найбільш пріоритетні для держави. Крім того, серед ініціатив президента немає відхилених чи знятих із розгляду законопроєктів або постанов.
Натомість найбільше ініціатив Кабміну у 2023 році стосувалися галузевого розвитку, правової та економічної політики. За “прохідністю” урядові ініціативи на третьому місці — лише 23%. Понад 45% ініціатив Кабміну перебуває на опрацюванні в парламентських комітетах.
Більшість ініціатив, поданих народними депутатами у 2023 році, стосуються правової та економічної політики. Загалом таких законопроєктів теж було подано найбільше. Також нардепи мають найбільше законопроєктів, які відхилені та зняті з розгляду — 274. Це, у свою чергу, говорить про низький рівень якості підготовки законопроєктів або ж про реєстрацію ініціатив лише для власного піару та подальшого хайпу на чутливих для суспільства темах.
Викладачу Тернопільського фахового коледжу присудили Премією Верховної Ради України
Обговорення