Щодня тернополяни спостерігають довжелезні черги біля двох банків з польським капіталом Idea bank та Kredobank в обласному центрі. Люди вишиковуються до дверей відділень з шостої ранку і аж до закриття. Більшість з них – чоловіки призовного віку.
Раніше ми не помічали багатотисячного потоку клієнтів польського візового центру. В установі на вулиці Танцорова діяло банківське відділення з трьома касами, де всі бажаючі відразу могли оплатити послуги. З нового року цей сервіс недоступний. Працівники візового центру розповідають, що з керівництво вимагало надто велику орендну плату у банкірів. Інша версія – вимога консульства, яке наполегливо рекомендувало, щоб на квитанціях оплати заробляли всі польські банки, а не один. В результаті тисячі людей кинулися до відділень на вулицях Замковій, Руській, Б.Хмельницького та Дружби, які виявилися неготові до такої навали. Працівники фінустанов не зуміли нормально організувати роботу. Апліканти віз до республіки Польща мусяти вистоювати днями під дощем і снігом, в мороз і вітер.
Ще однією причиною нечуваного ажіотажу, на думку працівниці візового центру, з якою поспілкувався “За Збручем”, є оголошена четверта хвиля мобілізації. Дозвіл на поїздку до сусідньої країни запитують, переважно, мужчини молодшого та середнього віку. Ще рік тому вони, порівняно з жінками були у меншості. Значна частина заявок на візи надходила від сезонних працівників, зайнятих на збиранні садовини і ягід. Оформлення документів розпочиналося не раніше квітня. Зима явно не той час, коли гастарбайтерам потрібна віза, адже пристойної роботи у Польщі в цей час немає. Серед тернополян, які вистоюють в чергах до польських банків та візового центру, багато колишніх будівельників, що раніше працювали в Росії. Через падіння курсу рубля та кризу викликану економічними санкціями, працювати в Москві та Сибіру стало невигідно. Напрошується неприємний висновок – частина наших тернополян, що підпадають під мобілізацію намагаються банально втекти з країни, поки на Сході триває АТО. Благо, заборони на перетин кордону призваним до лав збройних сил поки що немає. Про це на днях заявив представник державної міграційної служби.
Поки одні тернополяни воюють за майбутнє України на Донбасі або допомагають армії та добровольцям в якості волонтерів, більшість їх земляків показують зворотній “патріотизм”, втікаючи до ситої та спокійної Європи, навіть без гарантій працевлаштування.
ЗаЗбручем
Обговорення