• Останні
  • У тренді
Хто нестиме відповідальність при вчинені особою небезпечного діяння під фізичним або психічним примусом

Хто нестиме відповідальність при вчинені особою небезпечного діяння під фізичним або психічним примусом

25.06.2022
саперка Світлана Карма

Від сапера до штаб сержантки: бойовий шлях військовослужбовиці з позивним Карма

10.01.2026
TV-4

Телеканал TV-4 з Тернополя офіційно зареєстрували для онлайн мовлення

10.01.2026
НЛО

Науковці з Пентагону заявили, що НЛО регулярно проникають у повітряний простір США

10.01.2026
Володимир Шерстій.

У Тернополі відкрили виставку ікон Володимира Шерстія «З вірою до перемоги»

10.01.2026
Олексій Кайда

Керівника секретаріату Тернопільської облради капітана Олексія Кайду нагородили «Залізним Хрестом»

09.01.2026
10 січня

Графік відключення електрики в Тeрнoполі та oблaстi на 10 січня (оновлено)

09.01.2026
Тваринництво Тернопільщини

Тваринництво Тернопільщини у 2025 році посіло перше місце в Україні

09.01.2026
У Тернополі через прибирання снігу у ніч з 10 на 11 січня тимчасово перекриватимуть рух

У Тернополі через прибирання снігу у ніч з 10 на 11 січня тимчасово перекриватимуть рух

09.01.2026
Різдвяна коляда

Трибухівській громаді на Тернопіллі різдвяна коляда зібрала понад 105 тисяч гривень для воїнів

09.01.2026
Київ без тепла: сталося те, чого боялися всі міста України. Тернопіль відпрацьовував цей сценарій заздалегідь

Київ без тепла: сталося те, чого боялися всі міста України. Тернопіль відпрацьовував цей сценарій заздалегідь

09.01.2026
встановленні намогильних пам’ятників військовослужбовцям

У Тернополі посадовця КП підозрюють у завищенні обсягів робіт на пам’ятниках військовим

09.01.2026
У тернопільській артбригаді розповіли про добровольців, які першими взяли до рук зброю

Тернопільські артилеристи: кожен постріл по ворогу – це захист Батьківщини

09.01.2026
Субота, 10 Січня, 2026
Газета Місто! Там, де ти живеш!
Співпраця
  • Новини
  • Тернопіль
  • Твоє місто
    • Бережани
    • Борщів
    • Бучач
    • Заліщики
    • Збараж
    • Зборів
    • Копичинці
    • Кременець
    • Ланівці
    • Монастириська
    • Підгайці
    • Почаїв
    • Скалат
    • Теребовля
    • Хоростків
    • Чортків
    • Шумськ
  • Україна / Світ
  • Теми
    • Події
    • Суспільство
    • Політика
    • Кримінал
    • Економіка
    • Освіта
    • Спорт
    • Культура
    • Особистості
    • Релігія / Духовність
    • Смачного!
    • Життя
    • Здоров’я / Краса
    • Господарка
    • Стосунки / Сім`я
    • Історія / Туризм
    • Авто
    • Цікаве
  • Статті
  • Блоги
  • Війна з рф
Немає результату
Переглянути всі результати
Газета Місто! Там, де ти живеш!
Немає результату
Переглянути всі результати

Хто нестиме відповідальність при вчинені особою небезпечного діяння під фізичним або психічним примусом

Опубліковано Газета Місто
25.06.2022

Під час війни вже були зафіксовані випадки, коли людина усвідомлювала небезпечність своїх вчинків і передбачала їх шкідливі наслідки, але, перебуваючи під впливом безумовно переважаючої сили примусу, була позбавлена можливості керувати своїми вчинками і поставлена в необхідність чинити саме так, а не інакше.  Тому виникає питання: якщо людина поставлена внаслідок насильства (примусу) в неподолану необхідність заподіяти шкоду і ця необхідність була створена іншою людиною, подолати яку було неможливо, то чи відповідає вона за заподіяну шкоду?

Фізичний примус

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ТАКОЖ

Центр захисту прав людини

На проспекті Бандери у Тернополі відкрили Центр захисту прав людини

20.12.2025

Безоплатна правова допомога для всіх: які проблеми вона вирішує

09.04.2019

Фізичний примус (насильство) – це протиправний фізичний вплив на людину (наприклад, застосування фізичної сили, нанесення удару, побоїв, тілесних ушкоджень, введення в організм різноманітних препаратів тощо) з метою примусити її вчинити кримінальне правопорушення(наприклад, не перешкоджати проникненню у сховище, видати чуже майно тощо). Непереборним визнається такий фізичний примус, при якому особа цілком позбавлена можливості керувати своїми діями (бездіяльністю).

Фізичний примус, який є підставою для застосування ч.1 ст. 40 КК України повинен бути:

– суспільно-небезпечним, тобто таким, який за своїми характеристиками здатний спричинити шкоду суспільним відносинам, що прийняті під охорону кримінальним правом. Взятий відокремлено, такий фізичний примус повинен утворювати склад злочину, передбаченого відповідною нормою КК України;

– непереборним, тобто таким, що особа в даній ситуації, із застосуванням наявних можливостей не може подолати через застосування такого фізичного примусу особа втрачає можливість керувати власними діями, а в деяких випадках – навіть усвідомлювати їх. З огляду на це дії, які нею вчиняються, не можуть розглядатись як злочинні, і особа звільняється від кримінальної відповідальності.

Ознаки примусу

Ознаками, що характеризують “діяння” особи, яка зазнала непереборного фізичного примусу, є:

–  збіг діяння з об’єктивними ознаками якогось злочину

–  відсутність волі особи в такому діянні.

Вчинені особою дії або бездіяльність за об’єктивними своїми ознаками можуть збігатися, наприклад, із розголошенням відомостей, що становлять державну таємницю, шпигунством, розтратою чужого майна, зловживанням службовим становищем тощо. Але дані дії, проте, злочинними не визнаються, оскільки позбавлені такої обов’язкової ознаки кримінально-правового діяння, як його волимість (особа не здатна керувати своїм вчинком). Отже, виключається кримінальна відповідальність за заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам.

Тобто підставами виключення злочинності діяння в такому випадку є:

1.суспільна небезпечність

2.непереборність фізичного примусу, під безпосереднім впливом якого особа заподіює шкоду правоохоронюваним інтересам.

Психічний примус

Психічний примус – це погроза застосування до особи фізичного насильства або заподіяння матеріальної або моральної шкоди (наприклад, погроза вбити, знищити або пошкодити майно, поширити відомості, що ганьблять особу, тощо) із метою спонукати її вчинити кримінальне правопорушення.

Ч.2 ст. 40 КК України визначає, що питання про кримінальну відповідальність особи за заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам, якщо ця особа зазнала фізичного примусу, внаслідок якого вона зберігала можливість керувати своїми діями, а також психічного примусу, вирішується відповідно до положень статті 39 КК України (Крайня необхідність).

Психічний примус хоча й обмежує можливості особи керувати своїми діями, проте ніколи не паралізує цілком її волю, внаслідок чого ця особа все ж таки має можливість обрати той або інший варіант поведінки, як і при переборному фізичному примусі. ” Якщо такий примус створював стан крайньої необхідності (наприклад, особа під впливом побоїв або погрози вбивством видала чуже майно), то питання про кримінальну відповідальність за заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам вирішується за правилами ст. 39 КК України, тобто залежно від того, чи викликав зазначений примус стан крайньої необхідності і якщо викликав, то чи було допущено або не було допущено перевищення меж крайньої необхідності. В іншому випадку особа підлягає кримінальній відповідальності за заподіяну шкоду на загальних підставах, хоча вчинення кримінального правопорушення під впливом фізичного або психічного примусу повинно враховуватися як обставина, яка пом’якшує покарання (п. 6 ч. 1 ст. 66 КК України).

Читайте нас в Google News
Теги: правова допомога
Share9ShareSend

Пов'язані публікації

Близько 11 тис. ветеранів війни отримали безоплатну правову допомогу в 2017 році

19.01.2018

Учасники АТО з Тернопільщини мають право на безкоштовні ліки та лікарські засоби

07.12.2017
Завантажити ще
Ух радіо Ух радіо Ух радіо
Беверлі Хіллз Deluxe Беверлі Хіллз Deluxe Беверлі Хіллз Deluxe
Опілля різдвяне Опілля різдвяне Опілля різдвяне
Ua News media group Ua News media group Ua News media group
Нова колекція Осінь–Зима 2025/2026 в INSHOES Нова колекція Осінь–Зима 2025/2026 в INSHOES Нова колекція Осінь–Зима 2025/2026 в INSHOES

Пошук

Немає результату
Переглянути всі результати
Вуличне радіо Вуличне радіо Вуличне радіо

RSS Ровесник – молодіжні новини

  • На війні загинув захисник Андрій Слобода зі Збаража 09.01.2026
  • Боєць 105 бригади ТрО рятує поранених на війні 09.01.2026
  • Керівник Ветеранського простору Тернопільщини Дмитро Харчук отримав престижну відзнаку 09.01.2026
  • Служба безпеки України показала залишки ворожого Орєшника 09.01.2026
  • Чергова тривожна ніч під звуки вибухів та ППО (ОНОВЛЕНО) 09.01.2026
Погода
Тернопіль

вологість:

тиск:

вітер:

Погода на 10 днів від sinoptik.ua




  • Контакти
  • Співпраця
  • Редакційна політика
Газета Місто. Тернопільські новини

ГО Медіа-центр Тернопіль

Газета МІсто. Тернопільські новини. Незалежні, оперативні і об'єктивні новини Тернополя і Тернопільської області. Політика, аналітика, економіка, спорт. Інформаційні матеріали сайту gazeta-misto.te.ua є інтелектуальною власністю інтернет-ресурсу Газета Місто. Використання матеріалів сайту лише за умови відкритого посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на Газету Місто не нижче третього абзацу.

Немає результату
Переглянути всі результати
  • Новини
  • Тернопіль
  • Твоє місто
    • Бережани
    • Борщів
    • Бучач
    • Заліщики
    • Збараж
    • Зборів
    • Копичинці
    • Кременець
    • Ланівці
    • Монастириська
    • Підгайці
    • Почаїв
    • Скалат
    • Теребовля
    • Хоростків
    • Чортків
    • Шумськ
  • Україна / Світ
  • Теми
    • Події
    • Суспільство
    • Політика
    • Кримінал
    • Економіка
    • Освіта
    • Спорт
    • Культура
    • Особистості
    • Релігія / Духовність
    • Смачного!
    • Життя
    • Здоров’я / Краса
    • Господарка
    • Стосунки / Сім`я
    • Історія / Туризм
    • Авто
    • Цікаве
  • Статті
  • Блоги
  • Війна з рф

Газета МІсто. Тернопільські новини. Незалежні, оперативні і об'єктивні новини Тернополя і Тернопільської області. Політика, аналітика, економіка, спорт. Інформаційні матеріали сайту gazeta-misto.te.ua є інтелектуальною власністю інтернет-ресурсу Газета Місто. Використання матеріалів сайту лише за умови відкритого посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на Газету Місто не нижче третього абзацу.