Про дострокове припинення повноваження депутата селищної ради Козачука Степана Васильовича – це одне із питань порядку денного 46 сесії Підволочиської селищної ради. Засідання має відбутися завтра, 26 жовтня.
Степан Козачук ще минулого виїхав за кордон. І досі перебуває депутатом селищної ради, але за півтора року не відвідав жодного із засідань сесії та не працює у комісії, членом якої є. Про це пише видання “20 хвилин“.
“Степан Козачук виїхав за кордон ще в червні минулого року. Як перетнув кордон – ніхто не знає. Невдовзі від нього прийшов із США заказний лист. Степан власноруч написав заяву про складання депутатських повноважень. Він посилається на п.2. ч. 2 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Про дострокове припинення повноважень у зв’язку з особистою заявою депутата. Причин не вказував — Закон цього не вимагає”, – розповідає секретар Підволочиської селищної ради Мар’яна Кузьмін.
Проживав у с. Качанівка Тернопільського району. «20 хвилин» зв’язались зі старостою села Любов Пастир.
“Так, він був підприємцем, на базарі торгував взуттям. Кіоск далі працює, там торгує сестра його дружини. Чи сплачує податки, немає у нас такої інформації”.
Староста підтвердила, що в перші місяці війни виїхала за кордон вся сім’я: сам депутат, його дружина і донька. Як досить молодий чоловік призовного віку у час оголошеного воєнного стану перетнув кордон, староста, стверджує, — не знає.
“Знаю, що вони зараз у Штатах проживають. А як виїхав — не знаю, тісних відносин ми з ним не підтримували. Як виїхав – це для нас таємниця”.
Степан місцевий, родом із Качанівки. Тут досі проживають його мама і бабуся. Сестра теж за кордоном — і вже давно, каже староста.
“Чи допоміг під час депутатства комусь із людей — питайте в місцевих. Село вагомої допомоги від нього не бачило. Може, комусь з людей чимось і допомагав — стверджувати не можу”.
Журналісти вже певний час намагаються зв’язатися із депутатом і почути його позицію, та поки що на зв’язок він не вийшов.
Чи може Степан Козачук бути призваний по мобілізації, чи отримував повістки поцікавились у Підволочиському РТЦК та СП, надіславши запит.
“Військовозобовʼязаний Козачук Степан Васильович, 02.01.1981 року народження, перебуває на військовому обліку в пʼятому відділі Тернопільського РТЦК та СП з 30.10.2000 року, підлягає мобілізації. Від початку повномасштабного вторгнення, з 24 лютого 2022 року, на адресу органів місцевого самоврядування направлялись розпорядження щодо його виклику з метою уточнення персональних даних та проходження військово-лікарської комісії”, — повідомив т.в.о. начальника П’ятого відділу Тернопільського районного ТЦК та СП Руслан Демчук.
Коли саме надсилали повістки і скільки їх було, у ТЦК не повідомляли. Лише зазначили, що у них відсутня інформація про перетин державного кордону Степаном Козачуком.
І староста с. Качанівка Любов Пастир підтвердила, що повістки Степану Козачуку від ТЦК надходили. Скільки разів і коли саме — староста сказати не може, адже не ведуть облік надходження повісток. Але принаймні у 2023 році їх надсилали мінімум двічі: навесні і у серпні. І за обома Степана Козачука викликали у військкомат для уточнення даних і проходження ВЛК.
Чи нестиме відповідальність?
Направлення повістки поштою не є належним способом вручення, зазначила адвокатка Марія Бочан-Мосійченко.
“Тим паче, що військовозобов‘язаний не перебував за місцем своєї реєстрації під час її надходження. А тому не знав і не міг знати про такі виклики повістками до ТЦК та СП. Закон не має зворотної дії в часі — це щодо постанови про заборону виїзду”.
Йдеться про Постанову Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 69, якою внесені зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України. Зокрема обмежили перетинання державного кордону депутатам місцевих рад, керівникам структурних підрозділів, а також працівникам, які заброньовані.
Оскільки виїхав раніше, аніж стала чинною Постанова про заборону виїзду за кордон для депутатів та посадовців, то і відповідальності ніякої не нестиме, підтвердила адвокатка.
Хіба адмінвідповідальність за порушення правил обліку, що не з‘явився для уточнення даних, за що можуть присудити штраф 850 грн.
“Але депутата не було на місці, тому можна розцінювати, що він не знав про те, що його викликали за повісткою. Це вже ТЦК та СП має довести, що чоловіка повідомили належним чином”, – каже Марія Бочан-Мосійченко.