Сьогодні, 19-го вересня, православні та греко-католики вшановують свято Чуда Архистратига Михаїла, а в народі просто “Чудо Михайлове”. За церковними віруваннями в цей день у місті Хонех, у Фрігії, архангел врятував від зруйнування церкву, повернувши воду, якою мали затопити храм, у протилежний бік. Є ще одне диво пов’язане з цим днем. У тій же місцевості Архангел явився чоловікові, який мав німу доньку, та сказав, що якщо вона нап’ється води з джерела храму, то зможе говорити. Чудо відбулося – дівчина заговорила.
У народному ж календарі, як і ще кілька “чудних” свят, цей день мав особливий статус: вірили, що відбуваються різноманітні чудеса та загадкові випадки. Зокрема сьогодні не можна працювати з власної волі, тільки, якщо змусить керівництво. Але, у такому випадку, воно бере увесь “гріх” на себе.
“Чудний” народний статус свята пов’язаний з тим, що покарання за “гріх” скоєний у цей день, може бути дуже несподіване і чудернацьке, але суворе. Оскільки Архангел вважається поборником зла і захисником віри, то сьогодні треба ретельно стежити за власним язиком – недобре слово, неправда чи лихе побажання може рикошетом дістати свого ж “власника”. Натомість добрі справи є угодними архистратигу. Нині потрібно виявляти милість до бідних та вбогих, робити добрі справи і казати правду. Архангела Михаїла бачили, як воїна і суддю, який захищає знедолених, а після смерті “зважує” добрі і погані вчинки людини. Вірили, що в цей день він у образі звичайної людини перевіряє, як поводять себе християни.
Наприклад, на Черкащині, наприклад, господареві стало шкода гарного робочого дня, і він пішов сіяти. Посіяв озимину, а коли повернувся додому, почав сіяти все, що потрапляло під руку, по кімнаті, двору, по всій садибі: посіяв сіль, борошно, крупи, сушені ягоди. І ніхто не міг його привести до тями. Всю ніч сіяв, поки не прийшов священик. Коли прочитав молитву над ним, тільки тоді він схаменувся. І зарікся коли-небудь на Михайла працювати.
Взагалі отаких оповідок про “дивні” покарання за роботу чи грішну поведінку у цей день багато у всіх регіонах України. Так, на Рахівщині розповідали історію про жінку, яка в цей день вимила блохастого кота, а потім довго не могла позбутися блох у будинку. Мовляв, комах було стільки, що як хтось робив лише крок по підлозі, то блохи обліплювали йому всі ноги. До речі, в народі вірили, що сьогодні не можна мити голову, бо “можна змити розум”.
Крім того, Чудо Михайлове – це свято родинне, тому намагалися провести цей день у родинному колі. А всі сварки і негаразди, які були до цього вирішували полюбовно без сварок. Також Цей день вважали межею перших осінніх заморозків, опісля вже може прихопити морозець.
Народні прикмети:
Якщо вранці на деревах є іній – чекай багато снігу взимку.
Якщо листя з осики падає обличчям “угору” – зима буде холодною, а якщо навпаки – теплою.
Прийшов Архангел Михаїл – чекай перших заморозків.
Якщо листя на верхівці берези ще зелені – до ранньої зими.
Сині хмари ввечері – до зміни погоди.
Обговорення