Фаїна Василів із Тернополя влітку вперше побувала у США. Їздила на запрошення доньки, яка з чоловіком і двома дітьми живе у містечку під Чикаго. Цього року онука Фаїни Яківни закінчила середню школу, і бабуся, вникнувши в нюанси американської системи освіти, неабияк розхвалює її. Журналісту вона оповіла також про пригоду, яка ледь не коштувала їй життя у далеких краях.
Навчання, спорт, робота – три американські «кити»
З чоловіком Ігорем та двома дітьми донька Фаїни та Володимира Василівих Ольга виїхала до Америки за «зеленою картою» 12 років тому. За цей час сім’я повністю адаптувалася до заокеанського життя. Ольга, яка закінчила престижний московський інститут ім. Плеханова, у Штатах змушена була пройти дворічні курси і перекваліфікуватися на медпрацівника. Ігор працює водієм. Сім’я мешкає у просторому будинку, за який виплачує 30-річний кредит. Усі члени родини, крім 15-річного онука Фаїни Яківни Юрія, мають автомобілі.
— В Америці мене найбільше зацікавила освіта, — розповіла Фаїна Василів. — Вона створена для того, щоб діти щось знали і вміли. Здобуваючи знання, всі учні обов’язково відвідують спортивні секції. Наша Іринка змалку займалася плаванням, то пішла у відповідну секцію. Юрко займається футболом. Але навіть якщо ти дуже хороший спортсмен, а наука в голову не лізе, до наступного класу тебе не переведуть, поки не вивчиш предмет. Зазвичай диплом про середню освіту у США отримують у 18 років. Та один мексиканець отримав його у 21 рік, бо три роки сидів у 12-ому класі…
Тернополянці сподобалося, що кожна американська школа має свій гімн, прапор, знак, колір, при кожній є басейн. А ще американці – просунуті технологічно люди. Звичні для нас мобільні телефони для них – вже позавчорашній день. Не лише молодь, а й стариків держава підштовхує до користування смартфонами, айфонами та іншими перевагами технічного прогресу.
Із дипломом про середню освіту онука Фаїни Яківни продовжує навчання у коледжі. Дівчина мріє стати вчителем. Навчання вона поєднує з роботою тренера з плавання. Не лише тому, що за це платять від 12 доларів за годину, а й тому, що Америка не любить трутнів. Якщо 18-річний американець байдикує, поліцейські настійливо рекомендують йому працевлаштуватися. Якщо не прислухаєшся, після повторного візиту поліції можна загриміти у в’язницю. Батьки нероби не прикриватимуть своє чадо, тому що в Америці всі дуже шанують закони.
За океаном перенесла операцію на серці
Так сталося, що на чужині Фаїну Василів прооперували на серці – артерію закупорило холестериновими бляшками.
— Перед від’їздом я робила кардіограму, аналіз крові, але лікарі у Тернополі запевнили, що все в нормі, — пояснила Фаїна Яківна. — А в Америці страшне трапилося в одну хвилину…
Пацієнтці вставили кембрик у серце, щоб зробити канал для току крові. Після операції лікар, українець за походженням, сказав: «Маєте щастя. Якби були в Україні, то вже не жили б». Додав, що на порятунок було не більше двох хвилин.
— Такі операції в Україні роблять, але планові, — каже Фаїна Василів. — У мене ж усе сталося раптово. І допомога надійшла моментально. «Швидка» приїхала за півтори хвилини. Це були не «два дядьки та один лікар», як у нас, а три фахівці-медики. У «швидкій» — найсучасніше обладнання. Сама операція тривала 45 хвилин, а через два дні мене вже виписали…
Послуги лікарів у США недешеві. Лише приїзд реанімобіля і реанімаційні заходи обійшлися Фаїні Василів у шість тисяч доларів. За саму операцію рахунок ще має надійти – очевидно, значно більший. Для пересічних українців такі суми – вбивчі. А для американців, які мають медичну страховку, подібні випадки – нестандартна ситуація.
Фаїна Яківна досі дивується, як чітко працює у США медицина: навіть на баночках з ліками, які їй призначив лікар, є надписи з її ім’ям та прізвищем. Жоден сторонній придбати їх не зміг би.
Найбільш неприємним враженням для Фаїни Василів у Штатах була неймовірна кількість автомобілів. Але американці без авто – як без рук…
Світлана Ліщук, Місто
Обговорення