Вітамін B12 (або ціанокобаламін) необхідний для утворення еритроцитів, розвитку нейронів і синтезу ДНК. Його дефіцит може призвести до накопичення гомоцистеїну (нейротоксичної сполуки), анемії, втрати рівноваги, оніміння кінцівок, втоми та погіршення пам’яті.
Дефіцит вітаміну B12 найбільш очевидний у: людей у літньому віці, після операції по зменшенню шлунку, зниженій кислотності шлунка або прийомі ліків, що знижують кислотність шлунка, ліків від печії, шлунково-кишкових захворювань (хвороба Крона), у випадку веганської дієти.
Вітамін В12 накопичується в печінці. У нормі в організмі людини є запаси за декілька років, які швидко вичерпуються. Ось чому люди, які переходять на веганську або сироїдну дієту, можуть спочатку почуватися добре, особливо якщо раніше вони їли багато м’яса. Через кілька років більшість людей знову повертається до споживання м’яса, не встигаючи розвинути симптоми дефіциту вітаміну B12.
Норми вітаміну В12
Потреба вітаміну В12 на добу залежить від віку, для дорослих ця кількість становить 2,4 мкг, а для вагітних та годуючих жінок ця норма трішки більша. Раніше вітамін В12 зазвичай призначали ін’єкційно, однак зараз доведено, що прийом дози 1000 мкг вітаміну на добу перорально є ефективним, навіть у людей з поганою адсорбцією та низькою кислотністю шлунка. У разі проблем з шлунково-кишковим трактом, вітамін В12 може погано засвоюватися з їжі, проте його можна приймати великими дозами, щоб вирішити цю проблему. Вітамін В12 є не токсичним і може накопичуватися, тому рекомендується приймати його не постійно, а курсами.
Коли трапляється нестача вітаміну В12
Дефіцит вітаміну В12 можна виявити, якщо здати відповідні аналізи на гомоцистеїн. Якщо в лабораторії показав брак цієї речовини — хутко приймайте вітамін В12. Та хочемо вас попередити, що не потрібно покладатися тільки на цей аналіз, краще зробити додаткові для того, щоб більш точно бути обізнаним у ситуації зі своїм організмом. Якщо в раціоні велика кількість фолієвої кислоти, наприклад, у веганській дієті, то це може допомогти зберегти нормальний рівень гомоцистеїну. Другим індикатором недостатнього вмісту вітаміну В12 є мегалобластна анемія, яку можна виявити за допомогою аналізу крові. Хоча анемія, спричинена відсутністю вітаміну В12, може бути виліковна, незворотні нейродегенеративні процеси можуть виникнути через відсутність ціанокобаламіну.
Декілька досліджень показали, що люди з різними формами деменції часто страждають від недостатнього вмісту вітамінів В12 та В9, але лікувальний вплив цих вітамінів на пацієнтів із деменцією є обмеженим. Деякі прихильники виключно рослинного раціону посилаються на травоїдних приматів, які харчуються лише фруктами і не мають дефіциту В12. Однак у природі примати споживають термітів та інших комах, що забезпечує їх достатнім вмістом вітаміну В12.
Де можна знайти вітамін В12
Вітамін В12 можна знайти у продуктах тваринного походження, перш за все у мʼясі, печінці та рибі, а також яйцях та молоці.
Хто перш за все потребує вітаміну В12:
- веганам та вегетаріанцям зі стажем;
- людям зі зниженою кислотністю шлунка;
- людям з хронічними хворобами кишечника (хвороба Крона, синдром подразненого кишечника) чи після операції на шлунково-кишковому тракті;
- людям за 50 років;
- хворим на СНІД;
- людям, які приймають антациди, метформін для лікування діабету.
Перед прийомом рекомендуємо проконсультуватися з лікарем, тому що самолікування може зашкодити вашому здоровʼю.