Звільнити від кримінальної відповідальності, а провадження закрити у зв`язку із закінченням строків давності. Таку ухвалу виніс Тернопільський міськрайонний суд щодо Олега Струня – винуватця смертельної ДТП, яка сталася 8 жовтня 2005 року у селі Петриків.
Це ухвала, вироку у цій справі не буде.
Таке рішення було передбачуване, особливо для обвинуваченого Олега Струня (у рішенні суду – ОСОБА_6). Адже він 15 років переховувався від слідства, а 29 червня 2021 року сам здався до тернопільської поліції. Знаючи, що закінчився строк давності у кримінальному процесі.
Потерпілі заявляли, що Олег Струнь весь цей час переховувався за кордоном, у росії.
“Протоколом обшуку від 22.10.2005 року, < …> у присутності понятих проведено обшук у квартирі за місцем проживання ОСОБА_6, в ході якого виявлено та вилучено спортивний костюм ОСОБА_6, три фотографії ОСОБА_6 та аркуш паперу із написом «до мене на телефон не дзвоніть»” – йдеться в одному із доказів, представленому у суді.
Іншої розв’язки у цій справі не могло бути, каже адвокат Михайло Самуляк. В Україні діють строки притягнення до кримінальної відповідальності. Людину не можуть все життя судити. Так побудована система правосуддя не тільки в Україні, а й Європі і світі.
“Інститут строків давності гарантує належну правову процедуру і це нормально. В усіх країнах є ці строки давності. Єдиний виняток – це злочини проти людяності. У нас в кримінальному кодексі це злочини проти основ національної безпеки. До всього решту застосовуються (строки давності – ред.).
Єдиний спосіб перервати цей строк, якщо б виявили, що він (Струнь, – ред.) протягом цих 15 років вчинив новий злочин, але цього не було виявлено”, – каже Михайло Самуляк.
В ухвалі суддя вказав законодавчі підстави закриття справи через закінчення строків давності. Зокрема:
«… законодавець виходить із того, що з плином часу вчинене в далекому минулому діяння перестає бути показником соціальної небезпечності особи, а тривала законослухняна поведінка людини в подальшому свідчить про її виправлення. В цьому разі притягнення особи до кримінальної відповідальності не узгоджується з принципом гуманізму та є недоцільним», – зазначається в ухвалі.
“Відповідно до ч.4 ст.286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження <…>сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання”.
Відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Тобто Олег Струнь, так би мовити, залишився “чистим” перед законом, а чи гризло його сумління ці вже майже 18 років – ми, напевно, ніколи не дізнаємось. На суді обвинувачений будь-які показання надавати відмовився.
Та хай там як, вина Олега Струня констатована, наголошує адвокат Михайло Самуляк. Це чітко вказано в ухвалі.
“Разом із тим, обґрунтованість обвинувачення ОСОБА_6 у вчиненні ним кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.286 та ч.1 ст.135 КК України об`єктивно повністю стверджується доказами, які були досліджені в судовому засіданні”, – зазначено у рішенні суду.
Потерпілі можуть подавати на Олега Струня цивільні позови про відшкодування моральної шкоди.
Нагадаємо, увечері 8 жовтня 2005-го року податковий інспектор Олег Струнь налетів “Опелем Омегою” на гурт підлітків, які поверталися з дискотеки. Подія сталася у селі Петриків. Тоді в результаті ДТП загинули 16-річна Наталія Гнатієвич та 17-річна Світлана Козлюк. Світлану авто протягнуло 30 метрів. Наталії відірвало голову, яка потрапила в салон машини, водій із нею і втік. Відтоді він переховувався від слідства.
Обговорення