Деякі види хімієтерапії можуть пошкоджувати нерви, що призводить до побічного ефекту, який називається периферична нейропатія. Внаслідок цього стану пацієнти можуть відчувати поколювання, печіння або оніміння в руках і ногах.
В інших випадках пацієнти можуть відзначити появу надзвичайної чутливості до холоду, відомої як холодова дизестезія. Дизестезія характеризується неприємними відчуттями при вживанні холодних напоїв або появою дискомфорту при впливі низьких температур. Для деяких пацієнтів цей стан може бути дуже неприємним.
Щоб краще зрозуміти цей побічний ефект хімієтерапії і допомогти пацієнтам впоратися з ним, ми звернулися за консультацією до спеціалістів Лікарні ізраїльської онкології LISOD. Онкологи клініки вже більше 15 років допомагають пацієнтам не тільки долати різні типи пухлин, а й максимально мінімізувати негативний вплив лікування на організм.
Які хімієтерапевтичні препарати викликають чутливість до холоду?
Цей унікальний побічний ефект пов’язаний з препаратом під назвою оксаліплатин, який використовується для лікування декількох видів раку, включаючи колоректальний рак, рак підшлункової залози, рак шлунка та рак стравоходу. Деякі пацієнти можуть бути більш чутливими, але майже всі отримують певний ступінь чутливості до холоду під час прийому цього медикаменту.
Коли з’являється чутливість до холоду?
У більшості випадків дизестезія з’являється майже одразу після початку хімієтерапевтичної інфузії, але деякі пацієнти можуть відчути її лише через кілька днів.
Іноді це може викликати здивування, особливо, коли йдеться про холодну їжу та напої. Тому лікарі повинні завжди попереджати пацієнтів перед початком хімієтерапії про побічні симптоми. Це дуже важливо, щоб пацієнт розумів, що відбувається з його організмом і з чим це пов’язано.
Як пацієнти можуть керувати чутливістю до холоду?
Ступінь чутливості до холоду варіюється від пацієнта до пацієнта, але зазвичай цей стан добре піддається контролю. Рідко виникає потреба коригувати дозу хімієтерапії або графік лікування через неї. Але якщо побічні ефекти хімієтерапії, такі як нудота або діарея, можна усунути за допомогою ліків, то впоратися з чутливістю до холоду можна лише шляхом зміни способу життя.
Вибір їжі та напоїв теплої або кімнатної температури – один із способів уникнути цього побічного ефекту. Ми рекомендуємо переглянути свої харчові звички на час проходження курсу лікування.
Але не тільки їжа та напої можуть викликати неприємні відчуття. Вплив низьких температур також може бути дискомфортним, тому пацієнти часто страждають більше взимку, ніж влітку.
Ми радимо одягатися в кілька додаткових шарів, якщо вам доводиться виходити на вулицю в холодну погоду. Ще одна порада – одягайте рукавички перед тим, як брати щось з холодильника чи морозильної камери. Якщо у вас вдома або на роботі є кондиціонер, вам треба бути обережним з його потоками повітря.
У більшості випадків важливіше уникати холоду, який викликає у вас дискомфорт, ніж шукати способи боротьби з ним. Якщо у вас підвищена чутливість до холоду, вам необхідно обговорити це зі своїм лікарем та отримати індивідуальні рекомендації.
Як довго зберігається холодова дизестезія?
Як довго ви відчуватимете цю чутливість, залежить від тривалості лікування. Перші кілька разів, коли ви отримуєте препарат, ви можете відчувати чутливість до холоду протягом одного-двох днів. Але що довше ви проходите хімієтерапію, то довше можуть тривати симптоми. Через кілька місяців хімієтерапії чутливість до холоду може тривати кілька днів або навіть тижнів.
Хороша новина полягає в тому, що на відміну від інших побічних ефектів, які впливають на нерви і можуть бути постійними, чутливість до холоду зазвичай зникає одразу після закінчення хімієтерапії.
Хімієтерапія має низку побічних симптомів і поінформованість про них допомагає краще зрозуміти механізми лікування та методи, якими ви можете поліпшити своє самопочуття.
Обговорення