Нічний сон надзвичайно важливий для людини, а надто для малюка. Саме завдяки глибокому сну нервова система відпочиває, продукується ряд гормонів, відбувається активний ріст. Немовлята вимагають частого прикладання до грудей, тому регулярно прокидаються вночі. Але вже з 3–4, максимум з 6 місяців можна коригувати дитячі біоритми і домогтися нічного сну тривалістю 7–8 годин. Якщо ж зробити це не виходить чи малюк раптово почав спати погано, варто звернути увагу на можливі причини проблеми. Розглянемо найбільш розповсюджені з них!
Фізіологічні причини безсоння
Перш за все, малюка мають оглянути сімейний лікар та дитячий невролог. Причиною безсоння можуть бути вроджені чи набуті вади розвитку, пологові травми, прорізування зубів, коліки, кашель, закладений ніс. Крім того, порушення сну часто виникають на фоні таких проблем як синдроми неспокійних ніг, дефіциту уваги, Дауна, Туретта, Прадера-Віллі, аутизм. Спектр фізіологічних причин, через які дитина може погано спати, величезний, тому варто відмовитися від самолікування та звернутися до лікаря.
Психологічні проблеми
Сильні позитивні чи негативні враження, нічні жахи, напружена атмосфера в сім’ї / дитячому садочку / школі можуть спровокувати безсоння та інші порушення сну. У будь-якому з перелічених випадків необхідно якомога раніше звернутися до психолога та створити для малюка більш сприятливу психологічну ситуацію. Також безсоння може бути епізодичним через відвідування дитиною нових місць, спілкування з великою кількістю людей, тривалий перегляд мультфільмів. У цьому випадку варто повернути малюка до звичних спокійних умов щонайменше за 2–3 години до сну, вимкнути телевізор чи гаджет, провести ритуал засинання (купання, читання казок тощо).
Вживання медичних препаратів чи кофеїну
Деякі ліки можуть спровокувати в дітей безсоння, яке посилюється хворобливими відчуттями через нездужання. Зокрема, до таких препаратів відносяться антибіотики: вони можуть порушувати мікрофлору кишківника, заважати засвоєнню вітамінів і мінералів з їжі. Супутній дискомфорт сприяє частим пробудженням. Якщо ви помітили таку проблему, варто звернутися до лікаря для заміни препарату. Крім того, перед початком прийому будь-яких ліків варто уважно читати інструкцію — у розділі «Побічні реакції» може бути вказане безсоння.
Обговорення