У соціальних мережах продовжують обговорювати тему домагань і побутового насильства під хештегом #яНеБоюсьСказати. Жінки різного віку розповідають історії про пережитий сексуальний і психологічному примус для того, щоб підтримати інших жертв і привернути увагу до цієї проблеми.
Чому домашнє насильство поширене в Україні і що робити, якщо ви стали жертвою?
За словами керівника лінії довіри «Добре Слово» Марії Мазан, тема домашнього насильства особливо актуальна в Україні серед християн.
«Справа в тому, що наша слов’янська християнська культура дає жінці установки мучеництва: «Бог терпів і нам велів», «Дружина нехай боїться свого чоловіка». Що в принципі не має ніякого біблійного підґрунтя. Через це жінка боїться протистояти ґвалтівникові, щоб не втратити благовоління Бога / церкви / духовного наставника», ─ розповідає Марія, ─ «звичайно, це виховується в сім’ї. Часто жертви насильства виросли в дисфункціональних сім’ях, де бачили таку модель взаємовідносин і вважають це нормою».
Психологи стверджують, що обидві сторони насильницьких відносин залежні один від одного. Агресори починають залежати від адреналіну, одержуваного при нападі на партнера, а жертва залежить психологічно і, часто, матеріально від кривдника, і не уявляє собі життя без нього. У разі насильства психотерапевтична допомога потрібна обом сторонам.
Головне питання в таких випадках – що робити? Перший крок – це визнання проблеми. Коли людина може зізнатись собі, що пора щось змінювати. На цьому етапі людині допоможе анонімне кризовий психологічне консультування.
«За останній рік на онлайн лінію довіри «Добре Слово» звернулися 150 осіб з випадками домашнього насильства і зґвалтувань. Іноді ми діагностуємо в цих випадках навіть ПТСР – посттравматичний стресовий розлад», ─ продовжує Марія. ─ «Наше перше завдання – це вислухати людину і допомогти йому висловитися. Таким чином знімається первинна гостра криза.
Далі ми рекомендуємо людині фізично піти від кривдника і направляємо до відповідних служб». Наступні кроки – це тривала психологічна допомога і підтримка в спеціалізованих центрах, а також звернення до правоохоронних органів.
Якщо ви або ваші знайомі стали жертвами насильства, звертайтеся до фахівців ліній довіри або спеціалізованих центрів психологічної допомоги. Вони допоможуть пережити складні моменти вашого життя і запобігти їх повторенню.
Обговорення