Навесні 2008-го року тернополянин Петро Л. з дружиною взяли величезний, як за тернопільськими мірками, іпотечний кредит у доларах — 30 тисяч. Тоді його вистачило, щоб придбати однокімнатну квартиру в спальному районі обласного центру.
— Понад шість років ми чесно сплачували свій кредит і заплатили загалом уже більше, ніж банк нам позичав, — каже пан Петро. — Але все ще винні банку майже половину позиченої суми, тому що відсотки… Втім, ми знали, на що йшли, тож мова не про кабальні умови кредитування. Перший шок пережили, коли долар підскочив до 8 гривень, а кредит ми брали ще при курсі 4,9 грн. за долар. Спочатку було дуже важко віддавати борг банку, але поступово впоралися з цим: переглянули сімейний бюджет, зуміли на чомусь економити, трохи збільшилася зарплата. Але тепер, коли курс гривні зріс із 8 до 20 гривень за долар (тільки за таку ціну можна купити «зелені» на «чорному» ринку), сплачувати кредит у доларах в попередніх обсягах і на попередніх умовах нереально. Тож уже чотири місяці віддавати борг банкові не можемо… Найбільше боялися, що через це банк забере у нас квартиру, яка є заставою за кредитом, і доведеться йти на чужі хати… Але, дякувати Богу, днями ухвалили закон, який не дозволить цього зробити.
Так, валютні позичальники можуть зітхнути із полегшенням — тепер у них не відберуть житло або іншу власність, що перебуває в заставі у банку. Власне, закон «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» набув чинності ще на початку червня 2014 року, але лише тепер Верховна Рада «залатала» у ньому прогалини, що дозволяли деякі лазівки для банків.
Отож, зміни передбачають абсолютну заборону виселення валютних позичальників із житла. Однак є обмеження. Мораторій застосовують лише за умови, що це житло відповідає певним критеріям. По-перше, якщо людина там проживає або якщо це незавершене будівництво, і в неї нема іншого житла. По-друге, коли площа такого житла не перевищує 140 квадратних метрів для квартири і 250 квадратних метрів для житлового будинку. Аби запобігти корупційній складовій, мораторій не поширюється на народних депутатів, суддів, прокурорів та держслужбовців 1-3 категорій. Діятиме мораторій на відчуження до моменту прийняття закону про реструктуризацію валютних кредитів та переведення їх у гривневі.
— Тепер залишається ще сподіватися на пом’якшення умови віддачі валютних кредитів, — каже пан Петро. — Знаю, що наприкінці грудня Нацбанк узгодив з іншими банками та об’єднаннями валютних позичальників умови реструктуризації валютних кредитів: реструктуризація буде проводитися за офіційним курсом на 1 січня 2014 року — 8 гривень за долар. З нетерпінням чекаю, коли цю ініціативу підтримає Верховна Рада.
Ліля Романенко
Обговорення