Тернопільську освіту досі лихоманить, а працівники обласного комунального Інституту післядипломної педагогічної освіти без керівника та заробітної плати. 28 липня освітяни під стінами облдержадміністрації вимагали виплатити їм заборговану зарплату і призначити вибори виконувача обов’язків директора інституту.
Справа в тому, що директор департаменту освіти і науки Любомир Крупа не погодився з одноосібним призначенням голови облради Василем Хомянцем директором інституту Сергія Алілуйка. Зняти його з посади він не може, бо це прерогатива облради. Але згідно наданих йому повноважень призначив паралельного тимчасово виконуючого директора — Юрія Шайнюка, який до цього був заступником.
На електронну адресу “Погляду” надійшов лист-звернення до очільника області Степана Барни від працівників ТОКІППО щодо цієї ситуації.
Лист-звернення працівників Тернопільського обласного комунального Інституту післядипломної педагогічної освіти
Шановний Степане Степановичу!
Ми, працівники Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти, звертаємося до Вас як до голови обласної державної адміністрації та гаранта дотримання законності.
Наша країна переживає доленосні події. Ми хочемо вірити, що Революція Гідності змінила нас, наше суспільство. Держава практично знаходиться в стані війни, це забирає багато людських зусиль та ресурсів. І у складний для країни час, коли вона намагається очиститися від корупційних підкилимних ігор, непрозорості у прийнятті рішень та брудних політтехнологій, нас обурює ситуація, яка склалася навколо призначення керівника нашого навчального закладу.
Ми хочемо виразити підтримку діям директора департаменту освіти і науки Крупі Л.Л., який прагне відновити законність у призначенні керівників навчальних закладів, і тому наказом від 29.05.2015 №42-К виконувачем обов’язків директора інституту було призначено Шайнюка Ю.Ч. як одного із заступників. Також ми вважаємо, що відповідальність за заблоковані рахунки та невиплачену заробітню плату, несе головний бухгалтер інституту Дроздовська О.І., яка відмовляється переробити додатки до кошторису та поставити свій зразок підпису на відповідних документах.
Ганебного змісту публікації, які з’явилися у ЗМІ на адресу Крупи Л.Л., яка кажуть належить Алілуйку С.М., нас обурюють, і ми вважаємо, що вони принижують честь і гідність кожного з нас.
Бажаємо висловити свою позицію, оскільки вбачаємо прояви корупційних неправомірних дій при призначенні на посаду в.о. директора ТОКІППО Алілуйка С.М.
Наш навчальний заклад, який знаходиться у комунальній власності, належить освітянській громаді, повинен виконувати стратегічні завдання з питань розбудови системи дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти на Тернопільщині. На сьогодення ми маємо:
- Невизначений юридичний статус ТОКІППО та занепад матеріально-технічної бази. За останнє десятиліття більшість інститутів післядипломної педагогічної освіти пройшли акредитацію і стали ВНЗ ІІІ-ІУ рівнів акредитації, їх очолили доктори наук (9 чоловік), кандидати наук, доценти (близько 12 чоловік) і лише декілька закладів залишилися із незрозумілим юридичним статусом – «прирівняні до ВНЗ». Серед останніх – Тернопільський ОКІППО. Чому? Відповідь досить проста і лежить на поверхні: адміністрація закладу не відповідала вимогам вищої школи (відсутні наукові ступені і вчені звання), а тому абсолютно не була зацікавлена у розвитку закладу як ВНЗ.
Інститут надає освітні послуги тільки на підставі ліцензії, сертифікат про акредитацію за III рівнем відсутній, також про нас немає інформації у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, яка включає Реєстр вищих навчальних закладів (відповідно до ст.8 Закону України «Про вищу освіту»). Отже, процедура виборів керівника нашого навчального закладу не може бути юридично правомірною.
Практично знищена матеріально-технічна база: не вистачає аудиторного фонду, у жахливому стані гуртожиток, закрито профілакторій, а разом з ним – їдальню. У серпні 2014 року в наш гуртожиток готельного типу було заселено студентів Тернопільського музичного училища ім. С.Крушельницької, чим порушено соціальні права як студентів, яких заселили у неналежні умови, так і освітян області, які проходять курси підвищення кваліфікації (педагогам з прилеглих районів рекомендували не поселятися у гуртожиток, у той час, коли відсутні кошти на відрядження й оплату проїзду).
Алілуйком С. М. здійснюється «розбазарювання» комунального майна. У той час, коли нашому інституту не вистачає аудиторних приміщень, ми потребуємо збільшення площі, щоб пройти майбутнє ліцензування освітньої діяльності та, можливо, акредитацію закладу, нам стає відомо, що нашу їдальню віддають в оренду зі значно заниженою орендною платою ( 353,2 кв. м площі з розміром орендної плати за перший/базовий місяць оренди за 1 кв.м на місяць 8,78 грн. (без урахування ПДВ), при чому у розпорядженні голови обласної ради (від 02 липня 2015 року №126) вказано, що це підвальне приміщення (площею 258, 5 кв.м), однак у ньому десятиліттями розташовувалася наша їдальня. Виникає питання: як у підвалі харчувалися педагоги області? Нас також хвилює, на яких ще умовах передали це приміщення.
- Порушення при призначенні Алілуйка С.М. на посаду в.о. директора.
21 листопада 2014 року розпорядженням голови обласної ради В.П.Хомінцем було призначено Алілуйка Сергія Миколайовича виконуючим обов’язки на посаді директора Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти нібито на прохання колективу. Порушенням є зміна керівника під час фінансової перевірки закладу.
По-перше, відповідно до пунктів 4.1 та 4.2 Положення про республіканський (Автономної Республіки Крим), обласні та Київський і Севастопольський міські інститути післядипломної педагогічної освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 17.11.2000 № 538, керівництво інститутом здійснює ректор (директор), який призначається на посаду в порядку, установленому Законом України «Про освіту», у якому у пункті 4 ст. 20 встановлено, що «керівники навчальних закладів, що є комунальною власністю, призначаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері освіти, відповідними обласними, міськими, районними органами управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування».
- По-друге, при представленні Алілуйка С.М. колективу як в.о. директора, працівники інституту вказали на те, що навіть погодження з департаментом освіти і науки не було.
- По-третє, хочемо відзначити ганебну річ: науково-педагогічних, педагогічних працівників та технічний персонал змушували, здійснюючи індивідуальний тиск на кожного, підписатися під зверненням із проханням призначити Алілуйка на посаду, при цьому свідомо оминувши частину колективу. Ніхто не збирав загальних зборів трудового колективу і не розглядав це питання відкрито.
- По-четверте, Алілуйко С.М. працює в інституті з березня 2013 року. Спочатку його призначили на посаду викладача (0,5 ставки), через рік – завідувача кафедри (0,5 ставки), а ще через півроку – в.о. директора інституту. Виникають сумніви щодо наявності у нього необхідного для керівної посади стажу науково-педагогічної та управлінської діяльності, а також розуміння специфіки роботи нашого закладу, зокрема методичної служби. Протягом цього часу Алілуйко С.М. практично не брав участь у методичних заходах (конференціях, семінарах, тренінгах, практикумах тощо), які організовував наш інститут, хоча в планах роботи декількох з них був зазначений.
Викликає ряд запитань не тільки карколомна кар’єра, а й чому на посаду в.о. директора призначають не когось із п’яти заступників, а новоспеченого завідувача кафедри?
- По-п’яте, чому не розглядалися інші кандидатури на посаду, не було створено конкурсної комісії, яка б здійснила експертну оцінку і надала свої рекомендації щодо претендентів.
- Порушення при затвердженні Алілуйка С.М. на сесії обласної ради.
Протягом чотирьох сесій засідання обласної ради його кандидатуру неодноразово ставили на голосування, вона не знаходила підтримки у депутатів обласної ради. Виникає питання : хто так наполегливо просуває його на посаду? Чи не проглядаються тут корупційні дії й особиста зацікавленість певних осіб у призначенні Алілуйка С.М.?
- Порушення при внесенні змін до Статуту закладу та виборах науково-методичної ради інституту. На загальних зборах трудового колективу за останні десять років не ставилося питання внесення змін до Статуту інституту. Натомість, восени 2014 року на двох засіданнях постійної комісії з питань освіти, науки, молодіжної політики, спорту, туризму та курортно-реакційної діяльності два рази розглядалося питання внесення змін (протоколи від 11 листопада 2014 року, від 2 грудня 2014 року). На якій підставі?
Натомість, на пропозицію членів колективу привести Статут у відповідність чинному законодавству, зокрема Закону України «Про освіту», а також Положенню про республіканський (Автономної Республіки Крим), обласні та Київський і Севастопольський міські інститути післядипломної педагогічної освіти, адміністрація не реагує. Ця невідповідність створила юридичний прецедент при призначенні керівника закладу і не тільки. Наприклад, у Статуті передбачено, що науково-методична рада інституту обирається на загальних зборах трудового колективу. Тому питання її складу вирішувалося голосуванням за участю техперсоналу, працівників бухгалтерії та бібліотеки (за фактом – це 1/3 членів колективу). Таким чином, зі складу науково-методичної ради вивели високопрофесійних із значним досвідом роботи педагогічних працівників, а ввели нових, які працюють в Інституті від року до кількох місяців.
- Порушення у кадровій політиці під час виконання обов’язків директора Алілуйком С.М.
З метою стабілізації складної економічної ситуації в державі і раціонального використання державних коштів, прийнято ряд постанов і розпоряджень, в тому числі Тернопільською обласною радою, про недопущення прийняття на роботу нових працівників, про оптимізацію штатних розписів бюджетних установ. Натомість у нас в інституті протягом перебування на посаді Алілуйка С.М. на роботу було прийнято 11 нових працівників, деяких на роботу за сумісництвом, і, навіть, осіб пенсійного віку* – С.Ю.Ю., при цьому скорочуючи посаду заступника з виховної роботи у час, коли на перший план виходить питання національно-патріотичного виховання, а також посаду заступника з ІКТ, важливість якої не викликає сумнівів. Кричущим фактом є останні події, коли 01 серпня 2015 року не продовжили контракт з Онищук Л.З., завідувачем лабораторії моніторингу якості освіти, яка разом із Шайнюком Ю.Ч. розбудовувала систему ЗНО у Тернопільській області, працює в закладі вже 15 років, не мала зауважень чи доган у роботі.
На нашу думку, постійно відбуваються порушення у діяльності конкурсної комісії на заміщення вакантних посад. Про це свідчить внесення змін до її складу перед кожним засіданням наказом в.о. директора. За час перебування Алілуйка С.М. на посаді було виведено зі складу 6 працівників, які голосували «не так».
Кричущими є порушення у діловодстві. Видаються накази, з якими працівників не ознайомлюють, записи у трудові крижки вносяться значно пізніше встановленого терміну. Голова профспілкового комітету, на жаль, замість того, щоб захищати працівників закладу, виконує вказівки адміністрації.
- Бізнес-інтереси Алілуйка С.М. Практично з моменту приходу на роботу Алілуйко С.М. розпочав активну бізнес-діяльність. Будучи викладачем кафедри педагогіки і психології, продав інституту через власну фірму 10 комп’ютерів, сервер тощо, одночасно розпочавши їх технічне обслуговування.
Виконувача обов’язків також складно застати на робочому місці, оскільки, на нашу думку, постійно зайнятий вирішенням проблем власної фірми, яку переписав на дружину після призначення на посаду.
Вважаємо, що Алілуйко С.М. своєю діяльністю на посаді в.о. директора ТОКІППО, вже здійснив багато правопорушень, зруйнував колектив, тому немає юридичного і морального права обіймати цю посаду.
Зважаючи на переслідування і тиск у колективі, ми не просили всіх, хто поділяє нашу думку, ставити Свій підпис.
Зі щирою повагою і надією, працівники ТОКІППО
Обговорення