Економічний експерт Андрій Новак переконаний – ухвалений парламентом Держбюджет на 2017 рік – це документ для піару провладних сил, але аж ніяк не головний фінансовий документ країни. Починаючи від показника інфляції і закінчуючи прогнозом росту ВВП – все це не відповідає реальному стану речей.
Таку думку він висловив у коментарі сайту “24”.
Між першим і другим читанням законопроекту відбулася важлива подія, яка, безумовно, вплине на показник інфляції – націоналізація “Приватбанку”. Банк потребує докапіталізації, як мінімум, на 116 мільярдів гривень. А це держава може виконати за допомогою великої емісії гривні і збільшення держборгу. Це означає, що показник інфляції буде вищим,
– зазначає Новак.
Нереалістичною експерт вважає статтю про отримання доходів від приватизації. За його словами, уряд Володимира Гройсмана стає на граблі своїх попередників, який в 2015 році закладав надходження від приватизації в сумі 15 мільярдів гривень. Натомість отримали менше 200 мільйонів.
“В бюджеті на цей рік було заплановано 17 мільярдів доходів від приватизації, а отримано на сьогодні біля 100 мільйонів. На наступний рік знову закладено 17 мільярдів. Цю статтю виконати нереально. Особливо враховуючи те, що основний об’єкт, з якого уряд хоче отримати прибуток – Одеський припортовий завод, вартість якого держава знизила від 450 мільйонів доларів до 150 мільйонів. Тому ця стаття в повному обсязі може буде віднесена до дефіциту бюджету”, – вважає він.
Також нереалістична стаття щодо доходів від закону про спецконфіскацію в сумі 10 мільярдів гривень. За словами Андрія Новака, в 2017 році ці доходи точно не вдасться отримати.
Конфіскація майна і фінансових активів відбувається надзвичайно довго: суди, апеляції. Багато часу займає встановлення суми, отриманої злочинним шляхом. Один з таких прикладів – знаменита справа екс-прем’єра Павла Лазаренка, по якій ще 12 років тому американським судом прийнято рішення про конкретні суми, отримані незаконно. Але жодного долара Україна не побачила. Цю суму також можна зарахувати до дефіциту,
– наголошує експерт.
Загалом, вважає Андрій Новак, до запланованого дефіциту в 77,5 мільярда гривень можна сміливо додати ще 27 мільярдів.
Крім того, експерт переконаний, щоб “перекрити” дефіцит і борги, Кабмін і Нацбанк штучно девалювуватимуть гривню. Тому закладений показник курсу гривні 27,2 до долара теж, вочевидь, не відповідає дійсності.
Прогноз росту ВВП на 3% малоймовірний. Головні партнери України – МВФ і Світовий банк – знизили його до 2-2,5%. Якщо не буде росту, то під загрозу ставиться виконання Держбюджету,
– підкреслив Андрій Новак.
Обговорення