Красивий храм мають жителі села Колодно Збаразького району. Таким могло б пишатися будь-яке місто. Та не лише величавістю дивує Свято-Михайлівська церква, а й пасікою на своїй території. Більш ніде на Тернопільщині немає села, в якому «Божі» комахи жили б поряд із храмом.
Від дошкульних вітрів пасіку захищає огорожа з очерету. За нею – 26 вуликів, на більшості з яких – зображення православних церков Збаражчини. Любовно розмалював бджолині житла художник зі Збаража Анатолій Заморока. А саму ідею з «церковною» пасікою підкинув столичний прокурор, уродженець села.
Коли був зібраний перший урожай меду, люди вирішили кожного, хто зайде у храм, пригощати цілющими ласощами. Традиція прижилася.
Доглядає за вуликами пасічник зі Збаража Володимир Кузьмиха. Він перейняв мистецтво спілкування з комахами-трудівницями від батька і вже понад 30 років вивчає «мову» бджіл.
Минулий рік, за словами Володимира, був дуже складним для бджолярів. Холодна весна, масова загибель комах від отрутохімікатів поховали надію на гарний урожай. Але диво: на «церковній» пасіці медом запаслися нівроку.
– Бджоли ніби всі однакові, – дивується Володимир Кузьмиха, – але чоловік, який має пасіку за кілометр від храму, мед качав лише раз і взяв мало – шість літрів. Ми ж качали вже тричі, і результат потішив.
– Може, тут справа у якихось особливих секретах з догляду за комахами?
– Та ні, – відповів Володимир. – Головне – бажання і терпіння, любов до бджіл. Я ними живу. Це навіть не хобі, а якийсь нездоланний потяг.
Пасіка – безвідходне виробництво. Лікують навіть мертві комахи. Три ложки перемеленого підмору, залитого 250 г горілки і настояного впродовж 10 днів, чудово очищають кров. Володимир Кузьмиха радить пити настоянку щодня за схемою: скільки років – стільки крапель.
– Однак підмор має бути чистим, – попередив пасічник. – Бджіл, які загинули від отрутохімікатів, якими кроплять поля, використовувати для настоянки не можна.
Сам Володимир призвичаївся щоранку натще з’їдати ложку меду і запивати її водою. «Жоден продукт не засвоюється організмом стовідсотково, і лише мед засвоюється повністю протягом 15 хвилин, – стверджує він. – Дорослим корисно вживати до 150 грамів меду на день».
Бджолярство – вдячна і перспективна справа, вважає Володимир Кузьмиха. Наш український мед посідає перше місце у світі за якістю. Але ми не вміємо його красиво подати, і не в останню чергу – через відсутність відповідної розфасовки.
Світлана Клос
Обговорення