В останні місяці вартість біткоїна продовжує зростати — після того, як про підтримку криптовалют заявили багато відомих компаній, у тому числі виробники автомобілів Tesla та Mastercard. Нове виробництво криптовалют вимагає величезних енергетичних витрат, і це може стати статтею серйозного попередження для розширення сфери її застосування. Деякі експерти навіть вважають, що висока енергоємність біткоїна загрожує його стабільності.
Усі ми чули про біткоїн-мільйонерів. Тепер до них додався й Ілон Маск, інформує ВВС.
З початку лютого його компанія з виробництва електромобілей Tesla отримала паперовий прибуток у розмірі понад 900 мільйонів доларів і внесла у криптовалюту 1,5 мільярда. (Паперовий прибуток — це нереалізований прибуток за центральним паперами, що складає інвестиційний портфель, його визначають за допомогою порівняння поточної ринкової ціни центів паперу з їх початковою колективністю.)
Підтримка компанії Tesla допомогла значно збільшити вартість біткоїну — до понад 58 тис. доларів (пізніше криптовалюта достатньо різко впала, але вона і нині коштує більше, ніж до рішення Маска).
Однак став помітний й екологічний слід, який залишив біткоїн. Точніше витрати на його виробництво, так званий майнінг.
Масштаби цих витрат створили для Маска досить суттєві репутаційні проблеми, а деякі високопоставлені фінансисти (наприклад, міністр фінансів США Джанет Єллен) скористалися випадком, щоб критикувати криптовалюти, і зокрема біткоїн.
Основний економічний радник президента Байдена охарактеризувала біткоїн як “дуже неефективне здійснення транзакцій”, і заявляла, що “кількість енергії, що потребує обробка цих транзакцій, приголомшує”.
До кінця не зрозуміло точно, скільки енергії потребує біткоїн. Криптовалюти важко відстежити, в цьому одна з їх особливостей. Але всі погодяться з тим, що майнінг біткоїнів — це дуже енергетичний бізнес
Центр альтернативних фінансів (CCAF) Кембриджського університету вивчає різке зростання криптовалютного бізнесу. Його експерти підрахували, що загальне споживання енергії на майнінг біткоїнів становить від 40 до 445 тераватт-годин (ТВтгод) у річному обчисленні, з середньою оцінкою на рівні близько 130 тераватт-годин.
При цьому споживання електроенергії у Великобританії становить майже 300 ТВтгод на рік, у той час, як енергоспоживання Аргентини (121 ТВтгод) порівняно з найбільш оцінюваними центрами щодо біткоїну.
Електроенергію, яку використовують майнери, як правило, надходить з екологічно брудних джерел. Експерти CCAF оприлюднили дані, що близько двох третин споживають енергію, що надходить з викопного палива.
Технології блокчейн, які лежать в основі криптографії, передбачають участь у процесі величезних обчислювальних потужностей — і, відповідно, високої потреби енергії. В основі блокчейна лежить обширна децентралізована система комп’ютерів.
Майнінг біткоїнів споживає більше половини кількості енергії, використовуючи центральні процеси обробки даних у всьому світі
Комп’ютери, які зайняті “майнінгом”, дозволяють створювати нові біткоїни, а також незалежно перевіряти і записувати кожну транзакцію, досконалу в цій валюті. Фактично, біткоїни — це нагорода, яку майнери отримують за участь у всіх цих записах.
“Це схоже на лотерею, яка відбувається кожні 10 хвилин”, — каже Джина Пітерс, професор економіки Чиказького університету та науковий співробітник групи CCAF.
Центри обробки даних (так звані “ферми”) по всьому світу компілюються та здають цей запис транзакцій у потрібному форматі. Вони також повинні вгадати випадкове число. Перший, хто відреєструє запис і правильний номер, отримає нагороду, а запис стане наступним “блоком” у блокчейні.
В даний момент приз — це шість з чвертю біткоїнів (приблизно 50 тисяч доларів кожен).
Як тільки одна лотерея закінчується, генерується новий випадковий номер, і весь процес починається наново.
За словами професора Пітерса, чим вища ціна, тим більше майнерів хочуть брати участь в іграх.
“Вони хочуть отримати цей дохід, — говорить вона, — і це означає, що з’являються все більш і більш сильні і потужні комп’ютери, щоб визначити це випадкове число, і тому необхідне використання енергії весь час зростає”.
Є і ще один фактор, що стимулює зростання потреби енергії біткоїном. Програмне забезпечення передбачає, що на вирішення головоломки завжди буде надходити 10 хвилин, тому, якщо кількість майнерів збільшується, головоломка стає складнішою і потребує більшої кількості обчислювальних потужностей.
Отож, біткоїн фактично сприяє збільшенню обчислювальних потужностей — і пов’язаних з ними витрат.
Ідея в тому, що чим більша кількість комп’ютерів працює на підтримці блокчейна, тим безпечніше він стає, адже той, хто хоче погіршити валюту, повинен використовувати бодай стільки ж обчислювальних потужностей, як всі майнери разом.
Отож, енергія, пов’язана з функціонанням біткоїна, весь час зростає.
Можна приблизно розрахувати, скільки коштує Майнер створення нових біткоїнів і підтримка існуючих.
Нині вважається, що вони виробляють 160 квінтильйонів обчислень кожну секунду, тобто 16 з 19-ма нулями.
Ці колосальні комп’ютерні витрати — ахилесова п’ята криптовалюти, вважає Алекс де Вріс, засновник веб-сайту Digiconomist і експерт з біткоїнів.
Всі ці мільйони трильйонів обчислень, необхідних для підтримки працездатності системи, насправді не виконують ніякої корисної роботи.
“Ці обчислення не служать жодній іншій меті, — каже де Вріс, — їх результати негайно викидаються. На виконання цих обчислень йде величезна кількість електроенергії, яка в основному надходить з корисних копалин”.
Він стверджує, що розширення застосування біткоінів також ускладнюється тими колосальними витратами, які для цього потрібні.
“Якщо взяти біткоїн як глобальну резервну валюту, його ціна, ймовірно, буде обчислюватися мільйонами, — припускає він. — І у цих майнерів буде більше грошей, ніж весь федеральний бюджет [США], для того щоб спустити їх всі на електроенергію”.
“Заради біткоїнів нам довелося б подвоїти світове виробництво енергії”, — сміється де Вріс.
Він стверджує, що енергетичні ліміти також обмежують кількість транзакцій, які система може обробляти, приблизно до п’яти за секунду, що робить біткоїни досить марною валютою.
І цю точка зору підтримують багато провідних фінансистів та економістів.
За словами Кена Рогоффа, професора економіки Гарвардського університету та колишнього головного економічного фонду Міжнародного валютного фонду, дві основні характеристики успішної валюти — це ефективна форма обміну та стабільний засіб збереження. А біткоїн — це не те, не інше.
“Справа в тому, що зараз він мало використовується в нормальній економіці. Так, один багатий чоловік може продати його іншому, але це не щоденне використання. І без цього у нього дійсно немає довгострокового майбутнього”, — говорить експерт.
Рогофф вважає, що біткоїн майже не придатний як засіб для спекуляцій.
Отож, бульбашка ось-ось лусне?
“Я би сказав, що так”, — відповідає професор Рогофф. І після паузи продовжує: “Однак я не можу сказати, коли саме”.
Джерело: ВВС
Обговорення