Два роки поспіль ринок деревини працює у новій площині. Усе відбувається чесно і прозоро. Адже тепер реалізовувати деревину можна лише на ліцензованих товарних біржах. Це значно упорядкувало торги лісовою продукцією й унеможливило зловживання. До цього часу ринок деревини в Україні був дуже роздрібненим. Проте сьогодні торги деревиною на біржі мають лише одні переваги. Біржі стали чудовим для продажу лісових матеріалів, вони стимулюють розвиток ринку і конкуренцію.
Зазначимо, що Українська універсальна біржа однією з перших отримала ліцензію. Уже за рік роботи за «новими правилами» державні лісгоспи тут реалізували товар майже на 6 млрд грн. А за два роки вона стала найпопулярнішою платформою для торгів деревиною. Українська універсальна біржа – платформа, якій довіряють. Детальніше про торги лісом кругляком можна на https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/lis-kruglyak-i-jogo-prodazh-na-auktsionah-litsenzovanoi-birzhi-uub/.
До речі, на Prozorro торги деревиною не проводяться.
Що змінилося?
Як показує європейська практика, торги ліцензійних бірж стали чудовою нагодою перевести продаж на ринку деревини у правове русло.На біржових аукціонах почала формуватись справжня ринкова ціна на сировину, яка вже стала орієнтиром для усіх учасників ринку. Наразі продавці мають змогу вигідно реалізувати свій ресурс, а покупці — придбати потрібний якісний товар.
Торги на Українській універсальній біржі це:
- 100-відсоткова впевненість в ефективності реалізації продукції;
- здорова конкуренція;
- рівний доступ учасників до аукціонів;
- спрощена система подача заявки на участь у торгах.
Українська універсальна біржа сповідує принцип: «Вітчизняна деревина має продаватися прозоро та бути однаково доступною для всіх учасників ринку».
Переваги біржі
Вже від початку нововведення учасники ринку помітили позитивні зміни. За перших кілька місяців роботи біржі, вона завоювала авторитет серед реалізаторів продукції та її покупців. Адже, біржа виконала усі необхідні ліцензійні умови. Зникли ризики непоставки деревини або її затримки. За цим пильнують агенти біржі. Вони й допомагають у разі виникнення нагальних чи спірних питань. Тому кожен учасник зможе отримати необхідну для нього інформацію у найкоротший термін. Також на біржах працює постійний моніторинг виконання договорів сторонами. На порушників накладають санкції у вигляді недопущення до торгів упродовж певного періоду чи утримання частини гарантійного внеску, як штрафу.
Як узяти участь в аукціоні?
Для того, щоб узяти участь у торгах за новими правилами, необхідно пройти нескладну процедуру акредитації та укласти договір з біржею. Після цього ви, як учасник біржі, отримуєте можливість подавати заявки на участь в аукціонах тоді, коли це буде потрібно без зайвих реєстрацій. Це стосується як продавців, так і покупців.
Замість висновку: ринок продажу необробленої деревини має бути ефективним, прозорим та зручним для всіх: продавців, покупців, та держави.
Обговорення