Майже 1,5 млн га земель отримали ОТГ в результаті реформи децентралізації в країні. Найбільше земель перейшли до територіальних громад Дніпропетровщини, Чернігівщини та Запоріжжя. Найменше – до ОТГ Закарпаття, Чернівецької області та Київщини.
40 об’єднаних громад Тернопільщини отримали ресурс (36,4 тис. га) для власного розвитку, за умови ефективного розпорядження цими землями.
Хоча поки що – після передачі земель у власність громад – ОТГ частіше стикаються з великою кількістю проблем та ускладнень:
- незареєстрованість у Державному земельному кадастрі 80% державних земель, через що громади не мають можливості повноцінно проконтролювати, скільки і яких саме земель мають бути передані їм Держгеокадастром.
– численні помилки в Кадастрі (дублювання, накладки,межі ділянок не співпадають з даними у документах або «опиняються» на територіях сусідніх громад), через що виникають проблеми з реєстрацією права власності і у громад, і в орендарів.
-брак знань та інструментів для того, щоб ефективно управляти землями
Сама по собі передача земель територіальним громадам не означає автоматичне збільшення доходів до їхніх бюджетів. Громади стикаються з відсутністю унормованої законодавчої бази, спеціальних знань, прозорих правил гри на ринку, і власне ринку землі. Все це заважає їм ефективно використовувати землю для збільшення власних доходів, роботи з інвесторами тощо.
Зробивши перший крок, і передавши землі місцевим громадам, тепер держава має зробити наступний крок: врегулювати нормативну базу, забезпечити впровадження цивілізованого ринку землі, створити місцевим громадам умови для максимально ефективного використання ресурсу, який їм належить.
Обговорення