Хтось думає, що ніхто не бачить, як він «тирить» гроші. Проте FATF та інші світові структури відслідковують перерахунки коштів починаючи з 20 тисяч доларів. Світ бачить, хто що краде.
Нещодавно міністр оборони Умєров заявив, що контрольно-ревізійне управління Міноборони виявило 10 мільярдів гривень, вкрадених на постачанні ЗСУ. Щоправда, не вказав, за який час і з яких напрямків. А все починалося з 36 млрд грн. на початку широкомасштабного вторгнення, які під егідою Рєзнікова перенаправили за кордон. А потім – 1,5 мільярда грн. розкрадались на яйцях і турецькій формі.
Враження таке, що ця влада буде красти навіть на своїх похоронах. Усі їхні посили про очищення, впровадження «Prozorro» – лише фіговий листок для прикриття.
Чомусь всі думають, що ««Prozorro» убезпечує від корупції. Приміром, потрібно закупити автомобілі для Збройних Сил. Якби їх купували у заводу-виробника, то коштували б 30 тисяч доларів, а вони купляють у так званих ділерів, які враховуються системою «Prozorro», але вже автівка коштуватиме 45 тисяч доларів. Тобто третина коштів буде вкрадена.
Боротьба з корупцією – це формування процедур. Корупцію здійснюють посадовці. Але один з головних елементів протистояння корупції – покарання корупціонерів – не діє в Україні.
Був жарт: коли приходиш на посаду, то спершу береш хабарі, щоб можна було відкупитися – від 50 до 200 тисяч доларів, які треба відкласти як недоторканий запас. А все інше – це заробіток. І от нині все це маємо.
Пригадайте голову військової адміністрації Запорізької області, де було розкрадання гуманітарної допомоги на мільярди гривень. Про це вже ніхто не згадує. Або голова воєнної адміністрації Дніпропетровщини на будівництво доріг у 2022 році на фірму своєї співмешканки виділив 2,1 мільярда грн. Я навіть не чув, щоб кримінальне провадження було відкрито.
Чи знайдеш правду в суді? Суди не переставали «брати». Чому так довго відбувається розслідування з приводу хабара голові Верховного суду?
Кажу як слідчий і прокурор: там нема чого розслідувати більше двох місяців. Оскільки корупція походить з самої верхівки нинішньої влади, то зрозуміло, що виконавців саджати ніхто не збирається. Корупційна піраміда.
Без волі першої особи держави неможливо зменшити рівень корупції. Тож коли чуєш заяви Умєрова, то кожен українець скаже: не вірю! Адже й кримінальна справа стосовно корупційних дій Умєрова у Фонді держмайна досі не закрита. Як можна вірити такій людині? Як можна було призначити таку людину? Усі ці заяви є хорошою гримасою при злочинній грі.
Що потрібно для зменшення корупції?
– Перша особа в державі повинна мати волю самому не красти.
– Перша особа держави зобов’язана започаткувати процедури для усунення корупційних ризиків.
– Перша особа держави має волю карати корупціонерів.
Українцям конче потрібно стати дорослими. Перестати дивитися, як хтось виступив. Оцінювати наслідки діяльності особи.
Тим часом сьогодні кожен четвертий українець знову готовий голосувати за Зеленського, який є верхівкою корупційної піраміди в Україні. Яка може бути довіра?
Павло Жебрівський.
Обговорення