
“Ось бачите труба виходить в озеро і не відомо, коли , скільки і чого скидається ось із такого колектора? і другий великий колектор знаходиться в районі села Біла, це колектор, який працював зливними стоками був, від комбайнового колишнього заводу, там стікають стоки в період дощу”, – каже завідувач кафедри геоекології та методики навчання екологічних дисциплін ТНПУ ім. В. Гнатюка, член-кореспондент Української екологічної академії наук Любомир Царик.
За різними підрахунками експертів, які проводили у попередні роки, саме з цих джерел забруднення в Тернопільський став потрапляє близько 60 тон забруднюючих речовин.
“Уявляєте, що таке 60 тон? Це велика цистерна потрапляє в озеро, і якщо так методично і якщо вже так періодично кожного року, то вже можна створити цілий ешелон тих цистерн, а воно з озера нікуди не дівається. воно як правило, акумулюється в річкових намулах”, – каже Любомир Царик.
Тернопільський став не просто водойма. Він знаходиться в межах регіонального ландшафтного парку “Загребелля”, місце масового відпочинку та оздоровлення людей. Андрій Богданець – кандидат у народні депутати України від політичної партії “Слуга народу” – переконаний, Тернопільське озеро обов’язково буде справжнім місцем відпочинку. А для цього необхідно найперше ліквідувати ось такі джерела забруднення.
Підтверджують слова Андрія Богданця і тернопільські активісти громадської організації “Скеля”. Це джерело забруднення вони досліджували особисто, результатами були вражені.
“Ось цю трубу ми досліджували, оскільки нас зацікавив злив води, яка мала набагато більшу температуру ніж вода в тернопільському озері, це було в минулому році. Ми на другому березі стояли і хороший тепловізор і чітко було видно, що з цієї ділянки здійснюється виток, ми по кольорі бачили, що перепад був 20 градусів температура. Об’їхали озеро. тут йшла пара, а озеро майже покривалось льодом”, – каже керівник ГО “Протидія корупції та моніторинг екології “Скеля” Андрій Об’єщик.
Андрій Об’єщик наголошує, Тернопільське озеро у критичному стані, аби його вирішити найперше варто з’ясувати, на балансі якого підприємства знаходяться джерела забруднення – колектори, а вже далі рішуче діяти. Адже, за неофіційною інформацією, в цю трубу врізані ще каналізаційні труби з багатоповерхівок.