Оновлене та доповнене видання книги Любомири Бойцун «Тернопіль у плині літ» можна буде придбати після 15 вересня. Про це повідомив директор тернопільського видавництва «Джура» Василь Ванчура, пише “За Збручем”.
Саме з цим видавництвом співпрацювала відома дослідниця історії рідного міста, краєзнавець та архівіст Любомира Бойцун. Вперше її книга про історію міста була надрукована у 2003 році, і потім кілька разів перевидавалась. Надрукувати черговий тираж вирішили у 2009 році. І тоді Любомира Степанівна запропонувала доповнити книгу, адже вже мала додаткову цікаву інформацію, яку варто було помістити у це видання.
До своїх текстів, до архівних розвідок, пошуку фотоілюстрацій, документів, до всього, що стосувалося цієї та інших книг і статей, Любомира Бойцун ставилася надзвичайно відповідально: перевірений і документально підтверджений мав бути кожен факт, кожне слово, все мало бути на своєму місці. Так, робота над доповненням історичних нарисів, як називала цей жанр автор, затягнулася на кілька років. В останні три роки робота над книгою йшла повільно ще й через виснажливу хворобу Любомири Бойцун. На жаль, відомої хранительки історії міста не стало у березні цього року. Книга була вже майже готова, у видавництві самостійно звершили її, внісши всі необхідні правки та доповнення.
Особливістю нового видання є те, що в ньому розміщений рідкісний документ – копія локаційного привілею заснування Тернополя. Копію оригіналу у цифровому вигляді видавцям надіслав з Польщі директор Державного зібрання мистецтва «Королівський замок на Вавелі», професор, мистецтвознавець Ян Островський.
– Любомира Степанівна говорила, що для Тернополя – це бомба, – розповів Василь Ванчура. – Документ переклали на латинь, а потім на українську мову львівські фахівці з наукового товариства імені Тараса Шевченка. І з цього документу розпочинається оновлене видання книги «Тернопіль у плині літ».
Зі сторони видавництва з Любомирою Бойцун постійно спілкувалася головний редактор Уляна Ванчура. Вона й розповіла про те, яким є оновлене видання.
– Нове видання на 200 сторінок більше, ніж те що було видане у 2003 –му році, – зазначила Уляна Ванчура. – Структура книги майже така сама, є кілька розділів і додано ще один – Тернопіль у 40-50-ті роки. Він пішов у такому варіанті, як був, пані Любомира не встигла його дописати. Він складається із тих статей, які вона подавала у пресу – це невеликі розповіді про ті часи. Коли закінчився тираж попереднього видання, і ми домовилися про наступне, то Любомира Бойцун вирішала додати нову інформацію, дещо дописати, дещо змінити. Ми думали, що це все швидко відбудеться, а в результаті все «вилилося» у написання майже нової книги, тому що дуже багато тексту з розділів переносилося, добавлялося і робота йшла довго. Спочатку Любомира Бойцун приїжджала до нас у видавництво, а коли вона почала хворіти, то я приїжджала до неї додому, і там ми працювали. Вона хотіла, щоб нова книга відрізнялася від попередньої і зазначила, що було б добре подати у ній локаційний привілей. І завдяки цій же книзі ми познайомилися з Яном Островським. Він телефонував до нас і хотів отримати видання, а також просив копії світлин, які увійшли в книгу і яких немає в Польщі. І ми зробили обмін: йому надіслали цифрові копії фотографій, а він нам – копії фотографій внутрішнього оздоблення Катедри та види Тернополя. Усі їх ми розмістили у новому виданні. А через деякий час отримали і копію локаційного привілею, оригінал якого зберігається у Варшаві в архіві давніх актів. Його нам розшифрував та переклав на українську мову Олег Купчинський, колишній голова НТШ. Дві третіх книги ми з Любомирою Степанівною уточнили повністю, а одну третю я вже уточнювала самостійно. Прикінцеве слово автора ми залишили без змін з попереднього видання: воно абсолютно не втратило своєї актуальності.
Оновлений «Тернопіль у плині літ» широкому загалу планують представити в середині вересня. За словами Василя Ванчури, коштуватиме він приблизно 200 гривень. А більше дізнатися про автора цієї вагомої, важливої, цікавої, науково-художньої книги тернополяни зможуть під час вшанування Любомири Бойцун на Алеї Зірок 28 серпня. Святкова імпреза з цієї нагоди розпочнеться на вулиці Сагайдачного о 14.00.
Обговорення