Загиблих у тернопільському гетто під час Другої світової війни 18000 тисяч євреїв і загалом шість мільйонів загиблих під час Голокосту вшанували члени місцевої юдейської громади в день створення цього гетто – 4 липня.
Про це 7 липня розповів заступник керівника юдейської релігійної громади Тернополя Шмуель Левенець, пише “20 хвилин”.
– Як тільки нацисти прийшли до Тернополя улітку 1941 року, вже 4 липня утворили гетто між сучасними вулицями Руською, Танцорова і площею Героїв Євромайдану, – розповідає Шмуль Левенець. – У Тернопільському гетто загинуло понад 18000 євреїв із міста та околиць. Нацисти звітували про “цілковите вирішення єврейського питання”. Ми щороку вшановуємо пам’ять загиблих біля меморіальної дошки на морфологічному корпусі медуніверситету.
Цього року місцеві євреї також прийшли сюди помолитися.
– Окрім молитов, ми зачитуємо імена всіх загиблих, які відомі за спогадами чи відновлені завдяки архівам. Запалили свічки у пам’ять про загиблих, – продовжує Шмуель. – На могили ми кладемо не квіти, а камінчики. Адже квіти – символ радості.
Вшанування жертв тернопільського гетто співпало із потом 17 таммуза (місяць єврейського календаря – авт.), коли були зруйновані перші скрижалі Мойсея, а також коли почалася облога Єрусалиму василонським царем Навухудоносором.
Для євреїв усі названі дати важливі. До слова, також тернопільські євреї щороку вшановують жертв гетто 15 квітня, у день звільнення міста від нацистів. У цю дату щороку вони йдуть до меморіалу у Петриківському лісі, де страчували тисячі людей із гетто.
Обговорення