Презентація видань «Йосиф Сліпий. Спомини» та «Митрополит Андрей Шептицький (1865-1944)» відбулася 2 червня у смт. Велика Березовиця на Тернопільщині, пише CREDO.
Інститут екуменічних студій уже провів подібні презентації у Львові та Івано-Франківську.
Представили бестселери у Тернопільській вищій духовній семінарії УГКЦ за участі президента Інституту екуменічних студій та головного редактор книжки «Йосиф Сліпий. Спомини» о. д-ра Івана Дацька, редактора та упорядника «Споминів» д-ра Марії Горячої та богословського редактора книги «Митрополит Андрей Шептицький (1865-1944)» д-ра Тараса Шманько. Модерував зустріч науковий співробітник Інституту екуменічних студій Тарас Курилець.
«Ми тут зібрались, щоб віддати данину великій людині, сповіднику віри. Насправді ця людина нас об’єднала і зібрала тут. «Спомини» — це клаптик нашої вдячності, наша йому шана. Я дуже втішилась, коли мені запропонували зробити редакцію «Споминів» і разом вирушити у цікаву мандрівку, хоч вона буле не проста і не легка», — запевнила редактор та упорядник д-р Марія Горяча.
Марія Горяча також відповіла на питання, чому рукопис так довго лежав у архіві та припадав пилом: «На це була ціла низка причин. Сам Патріарх, доки жив, забороняв навіть говорити про “Спомини”. Це було у глибокій таємниці. У цій праці Патріарх Йосиф Сліпий згадує багато людей, може і до півтисячі, і майже про всіх мав критичну думку. Тому праця мала пройти випробування часом. Також, потрібно було упорядкувати архів, щоб видати рукопис».
Президент Інституту екуменічних студій о д- Іван Дацько останніх вісім років життя Йосифа Сліпого був його особистим секретарем і очевидцем. «Я відчув відповідальність перед історією, щоб видати “Спомини”. Нині вони читаються зовсім інакше, ніж тридцять років тому. Це виходить ще величніше, бо Церква встала, воскресла, — поділився редактор видання о. д-р Іван Дацько.
Цікавою для істориків та дослідників є період заслання Йосифа Сліпого, описаний у презентованій книжці. «Блаженніший сам не любив говорити про свої тяжкі роки. Мене заставляли ставити йому прикрі питання. Якось він мені сказав, що це були втрачених 18 років його життя і де він міг стільки зробити, а мусів думати про своє виживання…» — зізнався отець д-р Іван Дацько.
Д-р Тарас Шманько представив ще один бестселер, «Митрополит Андрей Шептицький (1865-1944)» Кирила Королевського, що вийшов у світ минулого року. Це найкраща біографія митрополита Андрея на сьогодні. «Зустріч Кирила Королевського з Андреєм Шептицьким змінила життя автора книжки. Він став співпрацівником митрополита, і завдяки цьому ми отримали найповнішу його біографію», — розповів д-р Тарас Шманько.
За його словами, у цьому виданні перед нами Андрей Шептицький постає так, як його бачив і сприймав Кирило Королевський: живу людину, яка помилялася, сумнівалась, мала свої слабкості. Але він залишається прикладом для всіх нас. «Шептицький є зараз з нами. Він для нас — світило, яке допомагає нам проходити наш шлях сьогодні», — підсумував д-р Тарас Шманько.
Презентація завершилась обговоренням та дискусією з гостями та учасниками заходу.
Обговорення