Бучацькі волонтери та представники громадськості зустрілися з полковником Олександром Скумбрієм, який тимчасово виконує обов’язки комісара Бучацько-Монастириського ОРВК.
Напередодні першотравневих вихідних відбулися дві наради з сільськими головами ,де повторно визначене завдання на оповіщення військовозобов’язаних. На деяких очільників громад склали протоколи і покарали штрафами за неналежне оповіщення осіб, що підлягають мобілізації. Тож люди мають побоювання , що для забезпечення показників новий військовий керівник району вдаватиметься до неправових дій. Кажуть, що в районі запахло глибокою радянщиною: за чотири дні керівництва нового, призначеного з Одещини комісара, почали впроваджуватися нові, більш радикальні методи впливу : нічні візити до помешкань буча чан уповноважених з мобілізації у супроводі правоохоронців, залучення вчителів та вихователів дитсадків розносити повістки. Тож питань назбиралося багато. І як кажуть волонтери , – ініціатори зустрічі – , виникла неминуча необхідність в такій розмові, щоб розвіяти чутки і пролити світло на ситуацію, яка склалася довкола мобілізації. Розпочинаючи зустріч, полковник Олександр Скумбрій зазначив, що він не є новопризначеним комісаром, а перебуватиме тут лише певний час:
– « Я заступник обласного комісара, а в Бучачі тимчасово виконуючий обов’язки комісара Бучацько-Монастириського ОРВК. Направлений до Бучача, щоб розібратися чому не виконуються мобілізаційні завдання поставлені даному комісаріату. Вони виконані лише на 11 відсотків. Завдання моє полягає в тому, щоб провести повторне оповіщення всіх військовозобов’язаних, які стоять на обліку в військовому комісаріаті. За перших чотири дні моєї тут роботи було вручено 400 повісток. Я на прохання районної адміністрації зібрав всіх сільських та селищного голів,а також міських голів Бучача та Монастириської. Я нагадав їм, що проходить п’ята черга часткової мобілізації і вручив списки всіх , хто стоїть в нас на обліку і попросив оповістити всіх військовозобов’язаних прийти в комісаріат. Це не означає, що всі підряд йтимуть служити в АТО – є ж певні вимоги до військозобов’язаних за професійною приналежністю і затребуваністю. Якщо професія військовозобов’язаного наразі потрібна на службі, то він направляється на незалежну від комісаріату медичну комісію, яка створена відповідно до наказу голови РДА, і ця комісія визначає придатність, або часткову придатність, чи не придатність для проходження військової служби. Якщо визнано придатність, то вручається ще одна повістка в певну частину, де мобілізований має пройти навчання. Тому потрібно проводити роз’яснювальну роботу, щоб не було панічного страху з’явитися в комісаріат».
Підтримуючи дану тему розмови волонтер Олег Музика зауважив,що низькій явці в комісаріат передує такий чинник як трудова зайнятість населення : – «В нас не працює жодне підприємство, а тому люди їдуть у пошуках роботи далеко. Є такі, що 10-15 років працюють за кордоном і не проживають вдома, відповідно і оповістити сільська чи міська ради їх не можуть. Це не означає, що вони втекли від мобілізації – вони виїхали ще задовго до Майдану і АТО. Ви накладаєте штрафи на сільських голів, а це призведе до того, що сільські голови просто звільняться з роботи. Був час, коли було багато бажаючих добровільно йти в армію, але гірка реальність зробила все навпаки. Люди спілкуються з хлопцями, які повертаються з АТО і глибоко розчаровуються. Мають місце кричущі факти, коли хлопці самотужки вибиралися з «котлів», не могли допроситися підмоги, транспорту, харчів. Байдужість і цинізм військового командування були і залишаються нормою. А після повернення додому з солдатом поводяться так, ніби він зовсім не воював – ні статусу, ні пільг. Хлопці приходять з підірваним здоров’ям, потребують психологічної підтримки, належного медичного лікування – цього немає».
Але це не основна причина того, що військовозобов’язані воліють оминути комісаріат. Їх дуже і дуже багато, і виходять вони далеко за межі компетенції районної влади. Про це наголошували депутат райради Андрій Бучинський, голова громадської ради Петро Чорнота, голова Спілки Афганців району Володимир Пішко. Ось для прикладу лише основні фактори, що змушують людей насторожено ставитися до мобілізації:
1 . Жоден мобілізований в районі ще не отримав статусу учасника бойових дій.
2. Паперова тяганина і зволікання стають черговим випробуванням для бійців. І мова йде про хлопців, які 8 -12 місяців провели в гарячих точках АТО.
3. Проблеми і з виконанням соціальних обіцянок. Для прикладу – землю для бійців АТО Бучацька міська рада виділила в дуже непривабливому місці – з одного боку цвинтар , а з іншого сміттєзвалище. Але й ту отримати практично не реально.
Сім’ї бійців залишаються поза увагою влади. Про це полковнику Скумбрію розповідала Ганна Золотар. – « Я дружина бійця, який воював і продовжує служити зараз. Пробувала звертатися за належною земельною ділянкою, але так нічого й не з’ясувала. Інколи дивлюся телевізор і бачу як в інших районах, областях хлопцям, які повернулися з АТО дають якісь премії ,виявляють увагу. Хочеться щоб і в нас в районі так було. Я не маю на увазі лише свого чоловіка, а кажу про всіх загалом. Складається враження, що все тримається на волонтерських плечах. Мені як дружині бійця прикро чути про випадки, коли хтось хвалиться, що має можливість ухилитися від служби, прикро, коли дорікають, що чоловік сам хотів піти служити. Маємо бути патріотами не тільки на словах. Думаю, що чиновникам також варто вручити повістки, але не такі що «висять в повітрі».
Також зібрання просило комісара не руйнувати волонтерський кістяк району . Бо на їхньому рахунку тисячі добрих справ, які не менш важливі за службу. Вони підтримують сім’ї бійців, родини загиблих героїв. Вони перша і невідкладна допомога для самих бійців. Ганна Золотар розповіла, про те, коли чоловік з побратимами останніми виходили з Дебальцево і просили транспорт, не армія, а лише волонтери оперативно організували автомобіль.
Бучацькі волонтери на сьогоднішній день – міцна і сформована в перебігу року команда. Хоча державне забезпечення бійців АТО стало кращим, але, як свідчать волонтери, його не достатньо. Про це говорили бійці Володимир Чиканівський та Роман Джердж, які були присутні на зустрічі.
Від бійців, котрі пройшли АТО, була висунута пропозиція призивати людей, які мають бажання йти служити, бо з тими, кого примусили, потім важко у відповідальні моменти. Таке ж прохання стосується і чоловіків, що зловживають алкоголем. «Пиякам не місце в армії. Від них зайві проблеми і клопоти. А шанувальників зеленого змія в зоні АТО зібралося чимало. Людина, яка прийшла не з власної волі в армію – це потенційні «200», вони не здатні адаптуватися і думати про власне збереження. Є хлопці які свідомо і добровільно готові йти в АТО і саме з них потрібно формувати армію» – радили хлопці комісару.
Вислухавши всі пропозиції та зауваження комісар Олександр Скумбрій пообіцяв, що занесе їх до рапорту про виконання поставлених завдань . Це стосується тих питань, які потребують вирішення вищим керівництвом, а все, що в діапазоні його впливу – вирішить особисто. Занотував всі зачеплені питання, пообіцяв, що сприятиме в тому, щоб в районі бійці та їхні родини отримали все, що передбачено законом. Також полковник Скумбрій наголосив, що фронтові проблеми йому відомі не з розповідей, бо сам пройшов АТО, знає і цінує волонтерський рух, але переконаний , що армія достатньо забезпечується державою. Хлопці, які пройшли АТО, сприйняли це доволі скептично, а волонтери запропонували комісару співпрацю, щоб бути ближче до проблем мобілізованих , їхніх сімей та особливо до сімей загиблих. «Це для командування вони «200», а для родини – сини, чоловіки, брати…, тому, похоронивши загиблого героя не варто забувати його рідних»,- каже Олег Музика.
Обговорення