Безкоштовні сніданки у школах відмінили. Чи не найбільше така новина схвилювала ті родини, діти яких навчаються у початкових класах. Адже саме їх держава харчувала за свій рахунок ще з 2005 року.
Як бути?
Ще у вересні минулого року громадські активісти протестували проти бідного учнівського раціону, організувавши флешмоб «Що в тарілці у школяра?» Вони нарікали, що за чотири гривні, котрі на щоденне харчування одного учня виділяла місцева влада, дитина втамувати голод не може. Проте тепер школярі початкових класів залишились і без цього скромного сніданку.
Рідні учнів до змін ставляться по-різному. «Мої діти їли ту їжу, яку подавали в їдальні в них у школі. Я не вважаю, що вона була настільки не їстівною, як кажуть деякі батьки, — каже мама двох школярів Галина Заболотна. — Не бачу нічого поганого в ложці теплої пшеничної свіжої кашки. Все ж краще, ніж хліб з ковбасою. Це моє тверде переконання. До того ж, сама працюючи у школі, частенько обідала в їдальні. Не ресторанні делікатеси, звісно, але здорова, проста їжа».
А ось тернополянин Мирослав Кріль пропонує купити малечі термоси для домашніх супу і гарніру з котлеткою. Вони відносно недорогі. «Мій син так робить вже півроку. Донька не хотіла, бо ліньки носити, тому харчувалася в їдальні. Проте незабаром буде брати приклад із брата», — зазначає він. Треба також зробити перерву на 10 хвилин довшу, щоб дитина спокійно поїла. Наразі, вважає чоловік, це — чи не єдиний вихід із ситуації.
«Думаю, в школі має бути їдальня, але приватна з адекватними цінами, а не з потрійною накруткою. Обов’язкова наявність і доступного меню. Приватні підприємці можуть цим зацікавитись. Більше того, зробити мережу по школах, — міркує Мирослав Кріль. — Діти повинні мати повноцінне харчування, особливо малі. Контролювати власників їдальні має батьківський комітет. Можна здавати гроші наперед. А на безкоштовний сир надіятися не варто. Може, комусь це буде накладно, але дітям все одно ж даємо гроші до школи. Не завадить відмовитися і від чипсів, жуйок, сухариків у стінах навчального закладу. Тільки здорова їжа. Схожа система харчування діє в Німеччині і у Франції, де мені раніше доводилося бувати».
Тим часом економічна криза торкнулася і харчування дошкільнят, пише “Вільне життя +”. Вартість триразового прийому їжі дитини зросла із 12 до 15 гривень. 60% цієї суми сплачуватиметься з батьківської кишені, хоча ще недавно вона сягала 50%. Решту грошей фінансується з міського бюджету.
Обговорення