В українській політиці (а особливо яскраво це помітно саме в політичному середовищі Тернопільщини) можна спостерігати дуже цікаву категорію політиків. Вони є в різних партіях та громадських організаціях, займали або ж займають і зараз високі посади в органах місцевого самоврядування, або є навіть народними депутатами.
Усі вони різні, але об’єднує їх одна дуже цікава властивість: уміння за будь-яких обставин та забудь-якої влади (чи-то «нашої», помаранчевої чи то «їхньої», окупаційної), завжди знаходити собі доволі непогане місце під сонцем.
Такі люди завжди якимось дивним та незрозумілим чином потрапляють у прохідні частини виборчих списків, не маючи на це жодних логічних підстав. Саме вони претендують і отримують найвищі посади, не відповідаючи ані професійним, ані особистісним вимогам. Навіть, раз за разом провалюючи ввірений їм напрямок роботи на державній чи політичній посаді, вщент розгублюючи рейтинг, ці політичні хамелеони в черговий раз «випливають».
Один із таких – Роман Заставний. Колишній мер Тернополя від «Нашої України», колишній обласний голова партії Кириленка «За Україну!», колишній голова місцевого осередку «Фронту Змін» … І ось цей тричі колишній тепер призначений керівником тернопільської організації прем’єрської партії «Народний фронт».
За які заслуги? – запитаєте ви.
Подейкують, що прохідне місце в списку «фронтовиків» він отримав за фінансування виборчої кампанії партії в області. Фінансування пройшло «на ура», адже в одному лишень Тернополі «Народний фронт» отримав 36,5% підтримки. Тож як було не брати такого в депутати?
Але, разом з тим, як показує досвід, столичні лідери погано орієнтуються в кадровому підборі на місцях. Тому що, зазвичай, на керівні партійні посади призначають людей, які не те що не користуються підтримкою серед місцевого населення, більш того – є такими, яких населення категорично не сприймає в силу тих чи інших обставин.
Якщо говорити конкретно про постать пана Заставного, то йому дорікають багато чим. В основному ці докори без доказової бази. Але ми вирішили не вдаватися до безпідставних пліткувань. Тож за основу «персональної характеристики» Романа Заставного беремо офіційний документ, який раніше ніде не публікувався.
Йдеться про «Звіт Тимчасової слідчої комісії (далі – ТСК) Верховної ради України з питань розслідування фактів порушення Конституції України, Земельного кодексу України, інших законів України, Тернопільською міською радою, невиконання нею рішень судів при відведенні, передачі, наданні у користування земельних ділянок, а також службових зловживань при розпорядженні об’єктами комунальної власності та бездіяльності органів прокуратури щодо порушень законодавства України в діяльності міської ради».
Ця ТСК була створена ще у 2008 році, тобто тоді, коли Роман Йосипович був мером Тернополя.
Ось лишень кілька підсумкових витягів зі згаданого звіту:
– Під час проведення перевірки було встановлено, що протягом двох останніх років на розгляд сесії Тернопільської міської ради виносяться на обговорення та приймаються рішення, які суперечать нормам Конституції України, Земельного кодексу та законів України, а також рішенням судів. Це призвело до розкрадання комунального майна, земель, проведення непрозорих процедур продажу об’єктів комунальної власності, у зв’язку з чим до місцевого бюджету не надійшли кошти у особливо великих розмірах.
– Всупереч вимогам законодавства, Тернопільською міською радою, з ініціативи окремих службових осіб, приймаються рішення про надання земельних ділянок юридичним особам, для здійснення ними господарської та комерційної діяльності без зібрання усіх необхідних документів та погоджень з відповідними контролюючими службами.
– Має місце надання Тернопільською міською радою у користування окремим комерційним структурам земельних ділянок під будівництво об’єктів житлового, побутового та торгового призначення, що дає можливість таким комерційним структурам отримати на цьому значні прибутки.
– Тернопільською міською радою приймаються рішення щодо спірних земельних ділянок та ділянок відносно яких є заборона суду щодо вчинення будь-яких дій.
– Також проведеною перевіркою встановлено незаконні (корумповані) дії службових осіб Тернопільської міської ради при передачі в оренду та приватизації об’єктів комунальної власності.
– Має місце приватизація об’єктів комунальної власності по занижених цінах.
Все це – дуже загальні фрази. Але всі вони підкріплені конкретикою, яку ви зможете прочитати тут – у повноцінному документі.
Трохи згодом після висновків згаданої ТСК тодішній депутат Тернопільської обласної ради від «Нашої України» Степан Барна заявляв, що начебто «Генеральна прокуратура, КРУ та МВС перевірили всі рішення Тернопільської міської ради, і в жодному з них не знайшли порушень закону».
Та чи так це насправді? Напевно, це запитання слід адресувати новопризначеному Генпрокурору. А прем’єру Яценюку просто хочеться порадити: якщо ви дбаєте про своє політичне майбутнє, тоді зважайте на думку місцевої громади перед тим, як когось призначати головою своєї парторганізації. Особливо таких осіб як Роман Заставний…
Сергій Водолій
Обговорення