Сосна
Хвоя сосни містить багато аскорбінової кислоти (вітаміну С). Взимку у хвої вітаміну С у півтора раза більше, ніж улітку. Хвоя зміцнює імунітет, захищає серце і судини, спо-вільнює процес старіння організму.
Настій хвої
Голки хвої розтирають з невеликою кількістю холодної кип-’яченої води, потім заливають водою у пропорції 1:3. Під-кисляють лимонною кислотою за смаком, кип’ятять 20—40 хви-лин і настоюють 2 години. Проціджують через марлю і вжива-ють по половині склянки на день.
50 г свіжої хвої заливають склянкою окропу і настоюють 5 годин (або 30 г хвої кип’ятять у такій же кількості води протягом 20 хвилин). Настій проціджують і п’ють по половині склянки 2—3 рази на день.
Вітамінний напій
Свіжу хвою обмивають холодною водою і дрібно нарізають но-жицями. 4 склянки подрібненої хвої заливають 300 мл холод-ної води, підкислюють, додаючи 2 чайні ложки столового оц-ту. Залишають у темному місці на 2 дні, час від часу помі-шуючи, потім проціджують і п’ють по склянці на день.
Ялина
Хвоя ялини має сечогінну, потогінну, жовчогінну і знеболю-вальну дію. Відвар гілок і шишок застосовують при ломоті в тілі, різних висипках на шкірі, для лікування запальних процесів органів дихання.
Настій ялинової кори пили при серцевих захворюваннях, при хворих суглобах приймали ялинові ванни. Смолою ялин корис-тувалися як кровоспинним і ранозагоюючим засобом, а при захворюванні цингою пили ялиновий сік чи настій хвої.
Застосовувалася ялинова хвоя для знезараження приміщень: хворих на легені обкурювали запашними ялиновими гілками. А підлогу в солдатських казармах посипали ялівцевою і ялино-вою хвоєю.
Відвар
30 г хвої або шишок ялини варять у літрі молока. Відвар проціджують, ділять на 3 порції і вживають протягом дня.
Мазь
Змішують ялинову смолу, віск, мед і олію (по одній рівній частині кожного компонента), суміш розігрівають на вогні,
охолоджують. Застосовують як мазь при саднах, наривах, ви-разках.
Модрина
У народі гарячі настої з кори модрини застосовують від гри-жі, а настої хвої — від гіперменореї і закрепів.
Ванни з настою свіжих гілок корисні при ревматизмі і подаг-рі.
При пародонтозі рекомендується жувати смолу модрини.
Настій
2 чайні ложки подрібненої свіжої хвої заливають склянкою молока, тримають на слабкому вогні 5—7 хвилин, настоюють під кришкою годину, проціджують. Вживають по 2—3 столові ложки гарячого настою 2—3 рази на день за півгодини до їди.
Обговорення