При висвітленні інформації під час виборів журналістам слід бути як ніколи обережними. Адже саме в цей час загострюється небезпека свідомо чи несвідомо знехтувати як законами так і нормами журналістської етики. Так, за Законом України „Про вибори народних депутатів України” процес інформування має здійснюватися об’єктивно, збалансовано та неупереджено. Журналісти повинні дотримуватися принципів рівності, завжди посилатися на джерела та уникати замовних матеріалів без умовних позначень “реклама”. Саме про це сьогодні у тернопільському прес-клубі говорили з журналістами Людмила Панкратова, медіа-юрист, тренер Інституту розвитку регіональної преси (Київ) та Світлана Єременко, медіа-експерт, менеджер проектів інституту демократії ім. Пилипа Орлика, керівник проекту з моніторингу регіональних медіа ОУЦР (Київ).
За словами експертів найбільш поширена проблема регіональних ЗМІ під час виборів – це замовні матеріали. Причому така ситуація спостерігається по всій Україні. Зокрема, внаслідок моніторингу частини регіональних ЗМІ, експерти дійшли висновків, що кожен п”ятий матеріал, а перед парламентськими виборами таким став кожен третій, – має ознаки замовності. Причому, найбільше, так званої “джинси” розміщують комунальні газети, що свідчить про їх залежність від влади. Часто спостерігаються приклади порушення Кодексу журналістської етики.
Експерти українського освітнього центру реформ проводять моніторинг регіональних ЗМІ у західних, східних, північних, південних та центральних регіонах країни.
– Ми досліджуємо 6 друкованих видань і два інтернет-сайти в Донецькій, Львівській, Харківській, Вінницькій, Сумській областях. На жаль за три роки моніторингу, ми побачили досить таки катастрофічну ситуацію. Ії можуть продемонстувати нищенавединими ілюстраціями. Не тішить також те, що “джинса” перетекла в онлайн видання, хоча спочатку її там майже не
– тернопільської області зокрема, ми не досліджували, але я вчора приїхала і передивилася ваші друковані видання також, ті що встигла і змогла купити. Але те, що я там побачила мене не потішило.Скажу відверто, справді дуже багато замовних матеріалів, які ніяк не позначаються. Тобто ми продовжуємо дезінформувати громадян, порушуючи при цьому закон, – зазначила пані Світлана.
Тому нам журналістам потрібно відповідальніше ставитись до своїх обов”язків. Контролювати владу, а не бути її обслугою.
–