Студенти Тернопільського коледжу університету «Україна» в рамках навчальної програми відвідали тернопільські водоочисні споруди. Екскурсію провела інженер-технолог Загорська Наталя Іванівна. Пані Наталя показала та пояснила систему очищення стічних вод у Тернополі.
– У Тернополі працює дві окремі лінії водоочищення. Одна із них обслуговує центр міста, так званий «старий Тернопіль», інша обслуговує інші райони міста: Бам, Східний, Дружбу та сучаснішу частину центра Тернополя. Ці дві лінії повністю аналогічні та працюють за однаковою системою, – розповідає пані Наталя. – Вода, яка потрапляє на обробку це господарсько-побутові, промислові та частково дощові стоки. Переважають, звичайно стоки від населення – приблизно 70%. Наші системи водоочищення програють аналогічним у Європі чи Америці, бо побудовані за старими зразками періоду СРСР, проте є одними з найефективніших в Україні. У 2012 році система очищувала по 50,7 тис. м3/на добу. Хоча з кожним роком кількість стоків зменшується, проте значно зростає концентрація забруднюючих речовин. Це ускладнює процес очищення. З водою на станцію потрапляє також велике сміття, яке люди спускають у туалети. Скажімо пластикові чи картонні коробки, пакети для сміття та об’їдки, -зазначила інженер-технолог
– Стічні води з різних районів міста Тернопіль напірними та напірно-самопливними колекторами подаються в камери приймання стоків і далі самопливом лотками надходять в приміщення решіток. Туди ж надходить дренажна вода з мулових майданчиків та надмулова рідина з мулоущільнювачів.Зневоднені осади з мулових майданчиків вивозяться автотранспортом для складування і застосування даного осаду як органічного добрива на території фермерських господарств, розташованих поблизу Тернополя.
У випадку надзвичайних ситуацій неочищені зворотні води відводяться у біоставки однієї лінії, після заповнення їх неочищеними стоками випуск в річку перекривається. В цей час ліквідовується аварійна. Точно виміряти скільки літрів води проходить очищення за добу складно, оскільки вода надходить з нестабільним напором. Пік надходження стоків припадає в більшості на ранок, коли люди збираються на роботу (7-9 год), та ввечері (20-22). Більший напор у обідні години, 12-14. Значно менше стоків надходить скажімо у 16-18. В нічний час забруднена вода майже не надходить, – розповіла Наталя Загорська.
Корнелюк Наталя, Даньків Галя
студентки Тернопільського коледжу університету «Україна»
Обговорення