Тернопільські автомайданівці намагаються допомогти людям з Криму, які покинули рідні домівки, окуповані російськими військами і змогли забрати з собою лише найнеобхідніше…Ці люди приїхали до нас з надією влаштувати тут своє життя: знайти роботу та постійне житло, облаштувати побут.
– Ми шукаємо порожні будинки у селах Тернопільщини, привозимо туди кримчан, щоб вони могли обрати, де житимуть, розповідає активіст Тернопільського Автомайдану Сергій Чайковський. – Приємно, коли сільська влада йде нам назустріч і допомагає у цій непростій справі. Зокрема, хочеться відзначити сільського голову села Лучка Тернопільського району Володимира Криницького, який відразу ж відгукнувся на наше прохання і швидко допоміг знайти будинок для сім’ї біженців. Такі люди дуже потрібні нам сьогодні.
Марія з чоловіком і п’ятьма дітьми приїхала у Тернопіль із Херсонської області.
Вона мешкає поблизу кордону АР Крим з Україною – у селі Чонгар Херсонської області.
– Ми не витримали напруженої військової обстановки і щоденного страху, що от-от почнеться війна, – розповідає Марія. – Неподалік від нас Арабатська стрілка. Там знаходиться українська газова вишка. Коли там висадився російський десант, приїхало п’ять військових літаків, то було дуже страшно. Літаки летіли практично над будинками.
На даний час сім’я мешкає у готелі «Братислава». Тернопільські автомайданівці знайшли чоловіку роботу у агрофірмі в селі Настасів, оскільки на Херсонщині сім’я займалася сільським господарством. Весь день разом з пані Мариною об’їздили довколишні села і вже пригледіли будинок поблизу – у селів Лучка Тернопільського району.
– З першого дня приїзду діти ходять у школу і садочок у Тернополя, – розповідає жінка. – Я дуже рада, що нам вдалося так швидко влаштуватися. Вони раді, що ми тепер живемо у спокої, не бачимо військових, не чуємо реву літаків. Як і усі діти, вони радіють всьому новому. А от старший син Іван вже давно мріяв жити на Західній Україні
Пані Марія щиро вдячна Тернопільському автомайдану за допомогу і підтримку. Зізнається, ніколи не думала, що доведеться покидати рідну оселю і тікати за сотні кілометрів. Зрозуміла, що доведеться їхати після одного з мітингів, на який вони вийшли разом з кримськими татарами, – пригадує жінка. – Коли російський десант висадився, всіх чоловіків поросили підійти туди, аби росіяни не змогли захопити залізничну станцію. Ми почали кричати плакати – не хотіли відпускати наших чоловіків. Тоді я зрозуміла – треба їхати. Однак квитків не було. Довелося чекати. Коли виїжджали, жодних перешкод не було. Лише у Мелітополі перевіряли документи у кримських татар.
За словами Марії, ситуація в Криму розділила та розсварила багато сімей.
Самій їй важко пояснити, звідки у кримчан і її односельців така любов до Росії. Однак поволі вони починають розуміти свою помилку. Зокрема, її знайома отримала російський паспорт з пропискою Воркута.
У Чонгарі залишилися дві сестри Марії та її батьки. Батьки не наважилися їхати, одній сестрі байдуже, що відбувається, а інша вважає, що з приходом росіян стане краще.
– Багато мешканців Чонгару виїхало на Західну Україну або в інші області до рідних. Ніхто не засіває поля, насіння здають в магазин, адже не знають, що буде, – описує ситуацію на новому кордоні з Росією пані Марія. – А ще поля, засіяні озимою пшеницею, росіяни замінували. Багато хто каже, що це не правда. Наші хлопці хотіли перевірити – пустили собаку і вона підірвалася. Росіяни пересунули кордон і зайняли частину української землі та користуються нашою електроенергією – все це ми бачили на власні очі. Наші добровольці постійно чергують, аби попередити про небезпеку.
Мешканці Криму та Херсонщини поволі облаштовують свій побут на Тернопільщині і поволі відходять від цих страшних подій.
– Вчора ми поселили сім’ю кримських татар у Білій. Знайшли гарний будинок, зібрали посуд, продукти, – розповідає Сергій. – Ми не залишаємо людей наодинці – стараємося допомогти, чим можемо. У неділю хочемо влаштувати для усіх сімей екскурсію Тернополем.
Автомайданівці закликають тернополян не бути байдужими і допомагати кримським біженцям у пошуках роботи та житла. Також їм потрібна побутова техніка, посуд та інші корисні речі. Звертайтеся за тел: (097) 291-00-03, (050) 888-14-35.
Джерело: Погляд
Обговорення