19 січня ми відзначаємо Хрещення Господнє – велике християнське свято, присвячене хрещенню Ісуса Христа в річці Йордан. Зі святом Хрещення відбувається обряд очищення.
Хрещення 2014: історія свята. Різні назви свята
Хрещення Господнє відзначається на честь прийняття хрещення Ісуса Христа від Івана Хрестителя в місті Віфавара в річці Йордан.
Це свято також називається Богоявлення, бо в момент хрещення Ісуса людям з’явилися всі три іпостасі Бога: Бог-Отець сповістив з небес про свого охрещуваного Бога-Сина, і Святий Дух у вигляді голуба зійшов на Ісуса на підтвердження Слова Отця.
Ще одна народна назва – Водохреща – свято отримало завдяки основному Водохресному обрядові – водохрещення.
Хрещення 2014: історія свята. Цілюща вода
За давньою традицією, освячення води та купання в ній відбувається під відкритим небом, на березі річки чи озера. Влаштовуються багатолюдні хресні ходи до водойм. В льоду вирубується хрестоподібна ополонка «йордань». У освячену ополонку занурюються всі бажаючі, щоб змити гріхи й оздоровитися.
У свято Хрещення на всіх водоймах, де священиками проводиться обряд Водохрестя, вода цього дня набуває чудових цілющих властивостей і не псується тривалий час. Вважається, що така вода здатна вилікувати тілесні й духовні хвороби. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують оселі, колодязі, людей і тварин.
У освячену після Хрещення воду дівчата занурювали калину або корали і вмивалися такою водою, аби щоки були рум’яними.
Тиждень після Хрещення не можна було полоскати в ополонці білизну, щоб “чорти не вчепилися” і не повилазили назовні
Хрещення 2014: історія свята. Традиції святкування.
Увечері напередодні Водохреща, 18 січня, відзначається Водохресний святвечір або другий Святий Вечір
Цього дня віруючі дотримуються суворого посту, їсти можна тільки після вечірньої зорі. На вечерю подаються кутя, узвар і пісні страви.
По закінченні церковної служби відбувалося особливо важливе торжество – велике водосвяття. Посудина зі святою водою прикрашалася свічками та стрічками. Цю воду пили всі члени сім’ї, нею окропляли людей, оселю і тварин, щоб позбавити хвороб і вигнати нечисту силу.
Після Водохреща починається сезон оглядин, вибору наречених і весіль, що триває до початку Великого посту. Це веселий час дозвілля, свят, розваг, ігор і пісень.
Обговорення