22 липня 2025 року Верховна Рада України ухвалила у другому читаннi законопроєкт, який, за оцiнками експертiв i громадських органiзацiй, може пiдпорядкувати Нацiональне антикорупцiйне бюро (НАБУ) та Спецiалiзовану антикорупцiйну прокуратуру (САП) контролю генерального прокурора, обмеживши їхню незалежнiсть. Про це повiдомив громадський рух «Чесно».
Серед 263 народних депутатiв, якi пiдтримали документ, – шестеро представникiв Тернопiльщини: Людмила Марченко, Андрiй Богданець, Володимир Гевко, Іван Калаур (усi – «Слуга Народу»), Іван Чайкiвський («За майбутнє») та Микола Люшняк («Довiра»). Основну пiдтримку законопроєкту забезпечила фракцiя «Слуга Народу» (185 голосiв), а також депутати вiд груп «Платформа за життя та мир» (18), «Довiра» (17), «Батькiвщина» (15), «За майбутнє» (10), «Вiдновлення України» (9), троє з «Європейської солiдарностi», один iз «Голосу» та п’ятеро позафракцiйних.
Європейський Союз висловив стурбованiсть щодо цього рiшення. Речник Єврокомiсiї Гiйом Мерсьє наголосив, що НАБУ та САП є ключовими для реформ в Українi та повиннi залишатися незалежними для ефективної боротьби з корупцiєю.
«ЄС надає Українi значну фiнансову пiдтримку за умови прогресу в прозоростi, судовiй реформi та демократичному врядуваннi. Потужна спроможнiсть боротися з корупцiєю – необхiдна умова для вступу України до ЄС», – зазначив вiн.