У результаті масштабної спецоперації правоохоронці викрили організовану злочинну групу, яка за гроші допомагала військовослужбовцям самовільно залишати військові частини та незаконно перетинати державний кордон. Затримано дев’ятьох осіб, вилучено готівку, зброю та транспорт. Про це повідомив Відділ комунікації поліції Тернопільської області.
Втеча з частин, перевезення та нелегальний виїзд за кордон
Правоохоронці провели багатоетапну спецоперацію на території шести областей України, в ході якої викрили міжрегіональну злочинну групу. У складі — щонайменше дев’ятеро осіб, серед яких двоє організаторів із Чернівецької області, адвокатка зі Львова, мешканець Тернополя та ще п’ятеро виконавців. Їх підозрюють у створенні схеми для втечі військових із частин, перевезення їх територією України та подальшого нелегального перетину державного кордону.
Операцію здійснили працівники карного розшуку, слідчі та оперативники Головного управління Нацполіції в Тернопільській області за процесуального керівництва Тернопільської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону. Силову підтримку надали бійці спецпідрозділу КОРД і роти поліції особливого призначення.
За даними слідства, організаторами схеми були 55-річний та 65-річний мешканці Чернівецької області. Один із них раніше неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності за тяжкі злочини. До реалізації плану долучили й адвокатку зі Львова, яка шукала серед військовозобов’язаних осіб, готових втекти з місць служби. За грошову винагороду вона переконувала потенційних клієнтів, що має впливи у військових структурах і зможе вберегти їх від розшуку, а надалі — посприяти у звільненні з армії.
Адвокатка діяла спільно з жителем Тернополя. За її вказівками чоловік виїжджав в інші області, забирав клієнтів і доставляв до визначеного місця. Вартість перевезення становила від 3 до 6 тисяч доларів. Після цього, за окрему плату в межах 12–15 тисяч доларів, клієнтам організовували нелегальний виїзд за кордон.
Три канали до Румунії та Молдови, арешти і вилучення
До виконання безпосередньо етапу переправлення через державний кордон були залучені ще п’ятеро жителів Чернівецької області. Вони супроводжували військових до прикордонних районів, забезпечували тимчасове житло й організовували незаконне переміщення до Румунії чи Молдови. Для цього використовували три різні маршрути, що пролягали поза офіційними пунктами пропуску.
Загалом правоохоронці задокументували щонайменше 25 випадків, коли військовозобов’язані скористались послугами цієї групи. Усі ці особи наразі встановлені та передані до Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку.
У рамках кримінального провадження було проведено 48 санкціонованих обшуків. Правоохоронці вилучили:
- 164 тис. гривень
- 21 тис. доларів США
- 2 тис. євро
- 12 автомобілів
- 17 одиниць вогнепальної зброї
- мобільні телефони
- чорнові записи
Частину отриманих коштів підозрювані вклали в елітні автомобілі та нерухомість.
Усім дев’ятьом фігурантам повідомлено про підозру. Їм інкримінують дві статті Кримінального кодексу України:
- ст. 114 — перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань
- ч. 3 ст. 332 — незаконне переправлення осіб через держкордон, вчинене організованою групою з корисливих мотивів
Максимальне покарання, яке загрожує учасникам угруповання — до 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Наразі триває досудове розслідування. Слідчі клопочуть перед судом про тримання під вартою для всіх підозрюваних.