У 2025 році українці святкуватимуть Вербну неділю 13 квітня. Попри те, що Православна церква України та Українська греко-католицька церква перейшли на новоюліанський календар, дата цього свята залишилася незмінною. Причина — його перехідний характер, адже воно залежить від дати Великодня.
Вербна неділя є шостою неділею Великого посту й відкриває Страсний тиждень — останній перед Великоднем. Свято символізує вхід Ісуса Христа до Єрусалима: “Вербна неділя символізує вхід Ісуса Христа до Єрусалима, коли люди зустрічали його, стелячи перед ним пальмові гілки”. В українській традиції замість пальмових гілок використовують вербові — як символ відродження і оновлення.
У цей день віряни освячують у церквах гілки верби, зберігаючи їх потім удома, як оберіг.
Після переходу на новоюліанський календар з 1 вересня 2023 року дата більшості свят, які не змінюються щороку, справді посунулась. Проте на перехідні свята це не вплинуло.
Вербна неділя є перехідним святом, її дата повністю залежить від дати Великодня. Великдень, своєю чергою, визначається за астрономічними розрахунками, як перша неділя після першого повного місяця, який настає після весняного рівнодення (21 березня).
Таким чином, усі християни цього року святкуватимуть Великдень 20 квітня, і саме від цієї дати рахується Вербна неділя — 13 квітня.
Читайте також: Паска, Пасха та Великдень: що означають ці слова та як говорити правильно про свято.
Паска, Пасха та Великдень: що означають ці слова та як говорити правильно про свято