На Івачівському ставі, що в Тернопільському районі, зимує зграя лебедів. Кореспонденти Суспільного нарахували близько 50 птахів. За словами кандидатки біологічних наук, доцентки кафедри ботаніки та зоології Тернопільського національного педагогічного університету Любові Шевчик, під час досліджень впродовж останніх трьох років тут фіксували лише по кілька пар цих птахів.
“Взимку ми не проводимо досліджень, але вперше ми отримали інформацію, що взимку така кількість птахів зимує на Івачівському ставі. Загалом, це не дуже велика кількість для лебедів. Вони можуть утворювати зграї і до 100 особин.
Лебеді — це гніздові пролітні зимуючі птахи. Є такі, ареал яких проходить через територію України тільки під час міграції. А є види, які зимують. Причому в Україні типовими місцями зимування лебедів шипунів є південь України і західні області. Але ми повинні пам’ятати, що в 1960 році Василь Степанович Талпош, знаний в Україні орнітолог, фіксував на території Тернопільської області тільки одну пару. Це був Чистилівський заказник. Тільки в 70-80-х роках вони почали розселятися із Волинської області та почали обживати Тернопільщину”.
Чому одні лебеді білі, а інші сірі
“Це типові морфологічні ознаки. Вони народжуються сіренькими. Після цього вони стають сіровато-бурими. І чисто білими вони стають тільки на третьому році життя. Самець є чисто білим птахом з чорною вуздечкою і червоним дзьобом, чорними ногами. Характерною ознакою цього виду є надзьоб, така шишка. У дорослої самки цей наріст над верхньою щелепою невеликий за розмірами. У молодих його зовсім немає”.
Лебеді це, перш за все, дикі птахи.
Міграція лебедів
“Вони мігрують, вони постійно будуть мігрувати. Хоч вважається, що Карпати не є територією типовою для розселення цього виду, але вже зараз у Передкарпатті фіксують окремі пари на зимівлі і на гніздуванні. Щоб передбачити, звідки вони прилетіли, потрібно проводити кільцювання. Але ті, що на Івачівському ставі, я думаю, що це наші місцеві, тому що в жовтні місяці ми проводили дослідження. І, власне, в жовтні місяці ми бачили зграю із семи молодих особин. Це були молоді сірі лебеді. Якби вони мали відлітати на зимівлю в інші місця, то їх би вже там не було, тому що міграція починається в другій половині жовтня. А це вже було десь ближче до листопада місяця і ми бачили молодих”.
“Лебеді можуть перелітати з одної водойми на іншу. Вони будуть шукати водойму, яка не замерзла. Я думаю, що це внутрішні міграції, їм цього року сприятливі умови для зимівлі”.
Люди і лебеді
“Перш за все, ми повинні запам’ятати, що лебеді це, перш за все, дикі птахи, які самі собі повинні знайти поживу. Поживу цей птах бере виключно на водоймі, на якій він мешкає, де він і гніздиться, і малята народжуються. І між іншим, на другий день тільки через кілька годин, як підсохнуть, вони вже починають плавати і самі шукати собі поживу. Тому він сам прогодується”.
Що їдять лебеді
“Кормовий раціон — це невеликі комахи, невеликі рачки, це є молюски, це маленькі мальки риби невеликі жабки. Але цей птах може перелітати на луки, він може перелітати на пасовища. І тут він використовує злакові рослини і кормові, може використовувати і буряк, і моркву”.
![лебеді, озеро, став, тернопільщина, лебеді материнства лебеді, озеро, став, тернопільщина, лебеді материнства](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/1040x0.1/7be09dd93f9c91c7.jpg)
Чого лебедям не можна
“Те, що людина придумала, побачила лебедя, біжить в магазин, купує батон і кришить його, то так робити не треба. Перш за все, лебеді належать до родини качок, а дику качку, крижня не можна годувати хлібом. І так само не треба годувати і лебедя. Він може це з’їсти, але не треба, тому що це заважка для нього їжа. Підгодовувати його можна тільки за однієї умови. Якщо ви бачите, що замерз став, тоді можна підгодовувати, але не хлібом”.
Чим підгодовувати лебедів
“Це може бути порізане листя капусти. Це може бути порізана морква, можуть бути кормові буряки. Можна дати гарбузове насіння. Можна дати навіть зерно, кукурудзу можна дати, можна дати пшеничне зерно, висівки”.
Обговорення