Терактами щодо військових російські спецслужби намагаються дестабілізувати ситуацію, зокрема, дискредитувати діяльність ТЦК, зірвати мобілізацію, посіяти недовіру громадян до Сил оборони тощо.
“Ворог обирає ці обʼєкти не випадково. Адже війна триває не лише на фронті. Ворог почав використовувати нову тактику: влаштовує дистанційний підрив саморобного вибухового пристрою, коли особа, яка його встановлює, ще знаходиться поруч. Таким чином росіяни фактично ліквідовують виконавця «втемну», щоб прибрати свідка злочину і не виплачувати йому обіцяні гроші” — повідомив перший заступник Голови СБУ Сергій Андрущенко під час спільного брифінгу з начальником Національної поліції Іваном Вигівським.
Російські спецслужби просто використовують цих людей у своїх цілях як розхідний матеріал. ФСБшнику все одно, що буде з ними після виконаного завдання, наголошує Сергій Андрущенко.
Він розповів, що виконавців для підривів спецслужби рф вербують через месенджери та інтернет-спільноти швидкого заробітку. На співпрацю частіше погоджується молодь або безробітні, яким надалі куратори повідомляють локацію для вчинення теракту і місце зберігання саморобного вибухового пристрою, який готує інша група агентів.
«Ми встановлюємо весь ланцюжок: від вербування до підготовки злочину. Як правило, відпрацьовуємо на упередження – затримуємо злочинців, коли вони дістають вибухівку зі схрону», ‒ зазначив Сергій Андрущенко.
Він підкреслив, що підриви будівель ТЦК та інших обʼєктів ‒ це серйозні злочини, які Кримінальний кодекс України класифікує як терористичний акт. За них передбачена сувора кримінальна відповідальність ‒ 15 років тюрми або довічне позбавлення волі.
“Затримання злочинців Службою безпеки та Нацполіцією відбувається буквально «по гарячих слідах» у режимі 24/7. І наразі немає жодного випадку, коли б ми не знайшли виконавця. Зокрема, починаючи з 2024 року і станом на сьогодні, СБУ спільно з Нацполіцією встановила вже 497 осіб, які вчиняли саме такі злочини.
Сьогодні СБУ робить усе, щоб спрацювати на випередження і завчасно протидіяти розвідувально-підривній діяльності спецслужб рф, які останнім часом активізували спроби влаштування диверсій і терактів поблизу та у будівлях ТЦК” — каже генерал СБУ.
Щоб протидіяти вербуванню громадян, у середині грудня СБУ запустила офіційний чат-бот «Спали» ФСБешника» у телеграмі. На нього, як і на «гарячу лінію» Служби безпеки, можна повідомляти про підозрілі контакти з боку спецслужб рф. І станом на сьогодні до чат-боту вже надійшло майже 2,3 тис. повідомлень про спроби вербування.
Обговорення