У селі Росохуватець Купчинецької громади на Тернопільщині одне з агропідприємств розпочало будівництво свинокомплексу, не погодивши цього з громадою та не маючи відповідних документів.
Про це розповів Суспільному місцевий житель, колишній депутат сільської ради Степан Костів.
Протести громади
За його словами, люди зібрали підписи й направили звернення до обласної військової адміністрації та поліції.
Степан Костів показав кореспондентам земельну ділянку, на якій будують свиноферму.
“Будівництво почали зводити наприкінці травня, у червні. Перед тим ми не знали, що тут буде, тому що ніяких зборів чи громадських обговорень в селі не проводили. Ніхто не повідомив людям, що тут будуть будувати свинокомплекс. Коли ми про це довідалися, то зібрали підписи проти будівництва свинокомплексу та й взагалі будь-якої ферми”, — говорить Костів.
За словами Степана Костіва, зі 185 жителів Росохуватця свої підписи проти будівництва свиноферми поставили 102 людини.
Наприкінці червня відбулися збори за участю керівництва громади та представників агрофірми.
“На зборах були голова ОТГ, староста, директор “Агропродсервісу” Баран А.С. Жителі запитали голову громади, чому вони не знають, що тут будуть будувати? Голова повідомив, що він сам до цього часу не знав, що тут будуть будувати свиноферму. Тоді запитали директора “Агропродсервісу”, чому ніхто не знає, що тут будують? Він відповів, що я будую і далі буду будувати, тому що маю в оренді земельну ділянку, яку виграв на аукціоні. Тоді ми запитали його, чи є проєкт на це будівництво? А він каже, а ви що, як будуєте власний будинок, то вперед виготовляєте документацію, а потім будуєте, чи вперед будуєте, а тоді виготовляєте технічну документацію? Ми зрозуміли, що ніякого проєкту немає”, — розповів Степан Костів.
Поблизу майбутньої свиноферми розміщені житлові будинки та свердловина з питною водою, каже Костів.
“Від будови десь метрів 40-50 до водонапірної вежі. А від неї до першої хати десь метрів 150, може 170. Тобто, якщо тут буде приблизно 10 тисяч голів свиней, то санітарно-захисна зона, згідно з законом, повинна бути метрів 500 чи більше від першої житлової будівлі. Якщо буде свиноферма — буде сморід, відходи від тварин будуть просочуватися в землю, люди ту воду питимуть”.
При плануванні будівництва тваринницьких ферм мають бути дотримані норми санітарного законодавства, говорить головний спеціаліст управління Держпродспоживслужби області Роман Дем’янчук.
“Для свиноферми чи будь-якої ферми, де утримують поросят різного віку, санітарне законодавство передбачає нормативну санітарно-захисну зону. Для такої потужності утримання свиней нормативно-санітарна захисна зона повинна становити не менше 500 метрів. Розмір санітарно-захисних зон від сільськогосподарських підприємств до житлової забудови та прирівнених до них об’єктів: до 200 голів — 400 метрів, а від 200 до 12 тисяч — вже 500 метрів. Для свердловин питної води згідно з санітарним законодавством встановлюють обов’язкову зону суворого режиму діаметром 30-50 метрів, залежно від ступеня захисту підземного водоносного горизонту на цій місцевості”, — сказав Дем’янчук.
Позиція агрофірми
Щоб до них дослухалися, люди вдруге зібрали збори. Агрофірму представляв заступник генерального директора Роман Березовський.
“82 відсотки жителів села проголосували проти будівництва того смороду”, — сказав житель села Ігор Гіджівський.
“Земельну ділянку ми придбали на аукціоні згідно з чинним законодавством України. Ми звернулись до місцевої влади, представили всі документи, повідомили, що там буде і що ми починаємо будівництво. На сьогодні тривають будівельні роботи. Коли заселятимуть тварин, то будуть всі необхідні документи на введення об’єкту в експлуатацію згідно з природоохоронними заходами та державними будівельними нормами”, — розповів представник агрофірми Роман Березовський.
“Оскільки це не є житловий будинок, де можна будувати господарським способом, то ви мали б мати дозвільну документацію. Скажіть, будь-ласка, як можна без проєкту будувати таке велике приміщення і не одне?” — запитала в Березовського жителька села Росохуватець Ірина.
“На сьогодні, в час війни, щоб виготовити документацію, потрібен не один день. Документацію виготовляють”.
Виконувач обов’язків начальника обласного департаменту екології та природних ресурсів Ігор П’ятківський прокоментував, що будівництво будь-якого об’єкта має розпочинатися з виготовлення документації. Вона повинна відповідати вимогам екологічного та будівельного законодавства.
“Якщо в населеного пункту немає генерального плану території, то розробляють детальний план, тобто, містобудівну документацію. Вона проходить процедуру стратегічно-екологічної оцінки, яка враховує наявність прибережних смуг, природоохоронних зон, водозаборів, близькість до житлової забудови”.
За словами Ігоря П’ятківського, процедура стратегічно-екологічної оцінки обов’язково передбачає консультації з громадськістю.
“Цю містобудівну проєктну документацію направляють до Міністерства екології та природних ресурсів України, до Міністерства охорони здоров’я України. Ці органи зобов’язані надавати свої зауваження та пропозиції до цієї документації, вивчати, чи дійсно вона відповідає всім екологічним вимогам. Процедуру стратегічно-екологічної оцінки здійснюють до початку проведення робіт з будівництва, у даному випадку свинокомплексу. Іншого варіанту немає”, — говорить П’ятківський.
Позиція місцевої влади
Наприкінці минулого року Купчинецька сільська рада передала агропідприємству в оренду на 15 років земельну ділянку площею понад 7 гектарів, повідомив голова громади Ігор Країнський. За його словами, не знав, що там планують збудувати свинокомплекс і не давав на це дозволу.
“На сьогодні ми ніяких документів на будівництво, крім однієї візуалізації, не бачили. Ми підписали з ними договір оренди. За минулий рік вони за кілька місяців закрили орендну плату, а далі з ними не було ніякого обговорення. Вони не представляли ніяких документів про те, що далі будуть будувати. Сільська рада не надавала дозволу на початок будівництва”, — каже голова громади.
На підставі чого все-таки розпочали будівництво свинарників на території Росохуватця, Суспільне намагалося запитати у представника агрофірми Романа Березовського. Він відповів:
“Мені додати нічого. Документи в процесі виготовлення. Подали документи в державну інспекцію архітектури та містобудування і там триває узгодження всіх розділів, що стосуються будівництва тваринницьких приміщень”.
На запитання, що робитиме сільська рада, якщо агрофірма продовжить будівництво свиноферми попри заперечення жителів села, Ігор Країнський сказав:
“Тоді, напевно, будемо пробувати розривати договір оренди”.
Думки жителів
На збори села прийшов місцевий житель Роман Катола.
“Тут нам хочуть розказати, що є зараз сучасні технології, які поглинають ці запахи, і що цього не буде. Але, повірте, ці технології є в Європі, але вони страшно дорогі, і я не думаю, що “Агропродсервіс” ці кошти може сюди направити, щоби в селі Росохуватець дійсно все було так, як у Європі. Думаю, це просто балачки. А насправді воно буде забруднювати навколишнє середовище, це будуть смороди”.
Жителька Росохуватця Любов Красіцька каже, не має нічого проти того, щоб у селі збудували свиноферму:
“Якщо то для блага села, якщо нам щось збудують, вулиці зроблять нормальні, дороги, то я нічого проти того не маю. Нехай будують, нехай дають людям роботу, нехай село розвивається”.
Реакція обласної влади
Начальник Тернопільської ОВА В’ячеслав Негода провів нараду щодо питання законності будівництва тваринницьких приміщень на території села Росохуватець Купчинецької громади Тернопільського району.
Очільник області зустрівся з начальником Тернопільської районної адміністрації Ярославом Матвійчуком та керівниками профільних структурних підрозділів ОВА. Приводом для зустрічі стало звернення громадян Купчинецької громади, які висловили обурення з приводу будівництва свинокомплексу.
Напередодні Тернопільська ОВА звернулася до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України з пропозицією проведення позапланової перевірки державною інспекцією архітектури та містобудування України щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил при будівництві приватним промисловим підприємством “Агропродсервіс” у селі Росохуватець.
Наразі, в ході вирішення питання дано доручення органам у сфері захисту довкілля провести перевірку щодо дотримання екологічних вимог при виконанні будівельних робіт.
В’ячеслав Негода наголосив, що всі будівельні роботи та контроль за їх проведенням повинні відповідати чинному законодавству.
Обговорення