Зуби — це єдиний орган людського організму, тканини якого не проходять процесу регенерації. На відміну від інших частин тіла, емаль не відновлюється самостійно, що робить появу карієсу справжньою проблемою. В такому випадку потрібно звертатися до спеціалістів. Якісне лікування та імплантація зубів у Києві проводяться у стоматологічній клініці Slavia. Лікарі використовують сучасне обладнання та передові методи відновлення зубного ряду.
Що таке карієс та в чому його небезпека
Руйнування твердих тканин зуба стало настільки поширеною проблемою в світі, що люди перестали сприймати карієс як повноцінне захворювання. Дійсно, потемніння емалі можна зустріти не лише у дорослих, а й навіть у маленьких дітей. Карієс виникає через дію бактерій на зубних відкладеннях. Пошкодження емалі можливо на будь-якому зубі, проте найчастіше воно трапляється на поверхнях, які важко чистити.
Карієс викликає не лише естетичні недоліки. Захворювання має інші небезпеки:
- Руйнування зуба. Якщо тривалий час не звертатися за професійною допомогою, карієс поширюється у внутрішні тканини зуба. В такому випадку часто виникають сильні болі.
- Інфекція. Карієс може стати джерелом інфекції в порожнині рота. Бактерії, які викликають захворювання, здатні спричинити запалення тканин та викликати такі ускладнення як абсцеси, запалення ясен та кореневих каналів.
- Погіршення якості життя. Карієс може призводити до появи неприємного запаху з рота, болю під час приймання їжі та негативного впливу на загальний стан здоров’я в цілому.
У важких випадках карієс провокує видалення зуба. Інколи таке рішення найбільш правильне, особливо при ураженні зуба мудрості. При появі карієсу важливо не відкладати візит до лікаря. Чим раніше пацієнт звертається за медичною допомогою, тим кращий результат лікування вдасться отримати. Детальніше про видалення зубів мудрості читайте тут.
Які продукти провокують карієс
Є декілька причин появи карієсу, проте найпоширенішою вважається зубний наліт. Він виникає внаслідок прийому їжі. Вживання окремих продуктів провокують появу карієсу більше, ніж інших.
- Цукор. Це головне джерело енергії для бактерій. Солодощі, соки, газовані напої містять великий вміст цукру. Їхнє часте вживання прискорює розвиток карієсу.
- Кислі продукти. Кислоти здатні розм’якшувати зубну емаль та зробити її більш вразливою до впливу бактерій. Людям, які мають чутливі зуби, слід обмежувати себе у вживанні цитрусових, маринадів, певних соусів.
- Вуглеводи. Хліб, печиво, чіпси та інші швидкі перекуси також можуть стати джерелом енергії для бактерій, які спричиняють карієс.
Як не дивно, корисні для нас фрукти мають високий вміст сахарози, яка може викликати карієс. Проте важливо пам’ятати, що самі продукти не є прямою причиною захворювання. Проте вони створюють сприятливе середовище, для поширення бактерій, які в свою чергу призводять до розвитку карієсу.
Особливості лікування карієсу
Карієс належить до захворювань, які не минають самі по собі. Його не можна вилікувати таблетками чи іншими медикаментами. Лише звернення до стоматолога допоможе вирішити проблему. Лікування поділяється на декілька етапів:
- Зняття пошкодженої тканини. Лікар видаляє пошкоджену емаль та тканину з ураженого зуба за допомогою спеціальних інструментів.
- Очищення порожнини. Стоматолог очищає зуб від залишків бактерій та інших забруднень.
- Заповнення порожнини. Заміщення видаленої тканини здійснюється композитними матеріалами для відновлення структури та функції зуба.
- Формування та полірування. Після заповнення порожнини стоматолог формує та полірує матеріал, щоб забезпечити природний вигляд зуба.
Інколи карієс розвивається доволі стрімко та призводить до сильного пошкодження емалі. В такому випадку може знадобитися встановлення коронки або навіть екстракція (видалення) зуба.
Профілактика карієсу
Хворобу легше попередити, ніж працювати над її усуненням. Щоб зберегти здоров’я та красу зубів, потрібно систематично відвідувати стоматолога. Лікар здатний помітити виникнення карієсу на ранній стадії та вчасно вжити заходів, щоб ушкодження емалі не поширювалося. Також варто виконувати рекомендації стоматологів для профілактики карієсу:
- зменшити вживання продуктів з високим вмістом цукру;
- прибрати перекуси, залишити повноцінні прийоми їжі;
- очищувати зубну емаль після кожного прийому їжі;
- використовувати зубну нитку;
- вживати чисту воду замість газованки та соків.
Щоб підтримувати здоров’я ротової порожнини, важливо купувати якісну пасту та використовувати правильну техніку чищення зубів.
Обговорення