Домогтися справедливості та продовжити будівництво житлового будинку, що на вулиці Тарнавського, 7 у Тернополі вимагають інвестори. Люди роками очікують на завершення робіт довгобуду та здачу його в експлуатацію. У проблемі розбиралась журналістка видання “Голос” Анна Тарасенко.
Численні зустрічі, мирні мітинги, дзвінки та візити в офіс компанії-забудовника, який уже прозивають «нещастям», не дали жодних результатів. В офісі ЖК запевняють, такі затримки спричинили воєнні дії. Але затримки із термінами завершення робіт почалися ще до початку повномасштабного вторгнення. Люди уже втратили будь-які надії на добросовісність забудовника та компанії-підрядника, адже на будівництві серед працівників можна помітити лише одного охоронця об’єкту. В той час, коли довкола інші забудовники з шаленою швидкістю зводять цілі комплекси.
Втомлені та розчаровані вкладники уже звернулися до юриста та роблять усе можливе, щоб стимулювати забудовника завершити дане будівництво.
2 чергу ЖК «Щастя» планували здати у експлуатацію ще кілька років тому (варто зазначити – у кожного вказані різні терміни здачі у договорі. У когось за спиною 3 роки очікування, у когось – 6), а станом на зараз у будинку ще немає ані встановлених вікон, ані завершеного фасаду (лише частково).
– Справа в тому, що дехто перейшов на це будівництво після зведення житлового багатоквартирного будинку першої черги. Ми там купували квартиру на 11 поверсі, звели лише 9, а в кінцевому результаті її не збудували, – розповідає «Голосу» Наталія Г. – Нас просили не забирати коштів, а вкластися в інший будинок (2 черга). Ми так і зробили. Тепер, в сумі, чекаємо 6 років.
– Вони таким чином перестраховувались, змінюючи терміни здачі для тих, хто пізніше купував нерухомість, – додає одна з вкладників Лілія Литвин.
Годі вже говорити про проведення теплотраси чи завершення будь яких інших робіт. Кілька років можна спостерігати як на об’єкті нічого, крім зведення коробки і готовності першого під’їзду (секції С) до ремонтних робіт.
Затримки, за словами працівників офісу та чоловіка, який кілька років обороняє територію, – за виплатами працівникам. Буцімто заборговано багатомісячну суму за оплату праці, тому ніхто на роботу не виходить. Журналісти верталися до офісу та отримали відповідь про те, що усі працівники перебувають на війні.
До прораба також окреме питання, адже на зв’язок із вкладниками він не виходить з початку літа 2023 року.
Коли почалися перші дії інвесторів – часті візити до офісу, дзвінки, зустрічі з адвокатом, на адреси вкладників прийшли паперові листи.
Сам Юрій Ковальчук, директор будівельної компанії, у квітні минулого року надсилав лист інвесторам, у якому пояснив на якій стадії будівництво і які фактори вплинули на неможливість здачі у експлуатацію будівлі у визначений договором термін. Зокрема, в листі йдеться, що терміни можуть не співпадати через форс-мажорні обставини, а саме війну в Україні.
– Тарнавського, 7 – це друга черга, готовність 87%. Там були певні питання через мережі, були питання по технічних умовах, по неможливості на той момент, на жаль, виконання по мережах електроенергії. Ті всі питання, які за межами будівельного майданчика станом на сьогодні ми їх уже вирішили. Тому, ми зараз сконцентрувалися на другій черзі будівництва. Якби часто мінялися і 50 днів виконувалися роботи протягом року, то за скільки можна здати об’єкт на 200 з чимось квартир, на 17 000 метрів квадратних? Напевно, ще довше. Збої, насправді, почалися у виконанні під час пандемії, ну так суттєво. Потім ми відновили, нормальний темп будівництва набрали, ну і в 2022 зрозуміло, що ситуація була критична, тому важко коментувати 50 днів. Я думаю, що останні 2 тижні чи 3 є така ситуація на об’єкті, але вона, насправді теж з двох факторів: по-перше, ми зараз замовили велику групу матеріалів, які заїдуть на цей об’єкт, думаю, що люди побачать зміни, а по-друге, ніхто не скасовував стан, який є в державі і умовно кажучи, за останній місяць 12 осіб пішли служити, – заявляв влітку 2023 року пан Ковальчук журналістам «Суспільного».
Адвокат Богдан Будзик вважає виправдовування зі сторони забудовника абсурдними, мовляв, на території Тернополя не ведуться активні бойові дії, тому говорити про те, що завершити будівництво багатоповерхівки заважає війна – обман.
На початку осені 2023 року інвестори спільно з адвокатом складали заяву-звернення до Міністерства освіти із вимогою відповісти на конкретні питання, які стосуються саме тієї забудови по вул. Тарнавського, 7 у Тернополі. Адже земля, на якій відведено місце під багатоквартирну житлову забудову, була надана компанії Технічним коледжем Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя за попередньо визначеною домовленістю. Вияснилось, за словами інвесторів, що земля, на якій звели будинок, не призначена для будівництва багатоквартирного будинку – вона належить Міністерству.
Із Міністерства надійшла відповідь про те, що звернення розглянуто.
Тепер же людей збурив той факт, що пан Ковальчук продовжує свою діяльність, але уже за межами Тернопільської області.
З’явилась інформація, що директор будівельної компанії продовжує будувати. У с. Годині Мостиської громади ТзОВ «Тріосан Холдінг Україна» планує збудувати тепличний комплекс та геотермальну свердловину для забезпечення доступності продуктів овочівництва. Про це повідомили у пресслужбі Львівської обласної ради, а також про це написав голова ЛОДА Максим Козицький. Так, назва товариства тут фігурує інша, але керівниками ТзОВ є ті самі особи, які фігурують у договорах інвесторів у Тернополі.
Прізвища, що фігурують у договорах про пайову участь:
На завершення будівництва чекають цілі сім’ї. У багатьох чоловіки воюють ще з 2014-го року, дехто пішов на війну у 2022-му. Тобто і військовослужбовці не отримали жодних гарантій на те, що їх сім’ям буде де жити.
Люди налаштовані рішуче, адже сподіваються, що до кінця цього року їм нарешті буде де жити, а не вклавшись у своє, орендувати дорогі квартири.
Скріншоти та фото: Анна Тарасенко.
Обговорення