Здавна місто відігравало роль важливого форпосту, тому тут залишилась система оборонних споруд: замки у Бучачі та Підзамочку, оборонний монастир біля села Жизномир. Природний захист місту давала річка Стрипа: утворивши меандр, вона омиває частину Бучача як півострів.
Замок у Бучачі є пам’яткою архітектури національного значення. У документах відомий із 1373 року як резиденція магнатів Бучацьких. Збудований на місці городища ХІІІ ст. на підвищеному мисі правого берега Стрипи, замок у плані як неправильний овал із трьома вежами, змурований із місцевого пісковика різних відтінків. Стіни у 3 яруси прорізані бійницями і мають товщину до 3,5 м.
У Підзамочку збереглися руїни замку, збудованого у 1600 році, як допоміжний форпост Бучацького замку. Він забезпечував контроль дороги, що вела долиною Стрипи у місто Споруда є зразком голландської системи фортифікації, пристосованої до ведення війни із застосуванням артилерії, взірцем новітніх впливів у будівництві фортифікаційних споруд, започаткованих у Європі ХV століття.
Оборонний монастир у лісі на околиці села Жизномир заснований у середині XVI ст. Неприступний, він складався із 4-5 келій та невеликої церкви на стрімкій скелі правого берега Стрипи, був оточений тристороннім оборонним муром та урвищем із боку річки. Стіни мають товщину до двох метрів, вікна пристосовані під бійниці, а церковна споруда була спостережним пунктом по дорозі на Бучач із півдня.
Найвизначнішими архітектурними пам’ятками Бучача є ратуша, костел Успіння Пресвятої Богородиці, монастир отців Василіян, церква Св. Покрови, церква Св. Миколая.
Одним із найкращих зразків барокової архітектури міста є ратуша на ринковій площі Бучача, побудована у середині ХVІІІ ст. архітектором Бернардом Меретином, оздоблена відомим скульптором Йоганом-Георгом Пінзелем. Загальна висота споруди 48 м. Два перші поверхи виступають своєрідним кубічним п’єдесталом для двоярусної вежі з годинником. В інтер’єрах збереглися оригінальні дубові гвинтові сходи. Фасади Бучацької ратуші прикрашали дванадцять скульптурних композицій із тридцяти фігур міфологічної та біблійної тематики.
* Проєкт реалізує Молодь – майбутнє України з експертами громадської ініціативи Greenways Ukraineта студії Prostir 360 за підтримки Український культурний фонд
Обговорення