Воєнний стан, а отже і мобілізація, триває. Деякі категорії чоловіків не підлягають призову на військову службу та можуть звільнитися з неї, до яких належить і категорія багатодітного батька.
Про це пише Юридична клініка Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого.
Якщо чоловік не підлягає призову під час мобілізації це не означає, що у нього автоматично є відстрочка. Для її отримання потрібно подати відповідну заяву та додати до неї підтверджуючі документи.
Абзац 4 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплює, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, серед яких жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей до 18 років.
Підставою для надання призовнику відстрочки від призову у зв’язку з наявністю дитини (дітей) є свідоцтво про народження із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення батьківства.
Щодо утримання рідних дітей при розлученні батьків та утримання нерідних батькові дітей при спільному проживанні з матір’ю.
Якщо біологічний батько сплачує аліменти, то вважається, що саме він утримує своїх дітей. У цій ситуації чоловік не буде визнаний тим, хто утримує трьох дітей і норма статті 268 СК України стосовно обов’язку мачухи та вітчима утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, не застосовуватиметься. Відповідно, чоловік не зможе звільнитися з військової служби, але матиме право на відстрочку. Однак, якщо аліменти дітям не надходять або біологічний батько дітей помер, то у такому випадку чоловік має право скористатися звільненням з військової служби як такий, що має на утриманні трьох дітей.
Отже, чинним законодавством встановлена доволі демократична процедура відстрочки від призову багатодітного батька, для чого достатньо подати відповідну заяву та надати усі підтверджуючі документи, однак за ухилення від призову настають негативні наслідки, під якими розуміють юридичну відповідальність.
Обговорення